Mexico

History

Mexico made its first Summer Olympic appearance in 1900. They would not return until 1924 where they competed in all subsequent Olympics games. The nation hosted the 1968 Olympics in Mexico City. Mexico has recently sent a large delegation to the Olympics with around 100 athletes competing since 1984. The athletes tend to compete in most individual sports with some team sports also represented.

Mexico won its first Olympic medal in 1900 and has won at least one medal in all games it has participated with the exceptions of 1924 and 1928. In total Mexico has won 69 medals across 15 sports including the defunct sport of polo. The most successful sports include aquatics (16 with 14 in diving and 2 in swimming), boxing (13), athletics (11), equestrian (7) and taekwondo (7). The most successful athlete is diver Joaquin Capilla where he won four medals across three Olympics. He won gold (1956), silver (1952) and bronze (1948) in the men’s 10m platform and a bronze (1956) on the 3m springboard. In 2016 Mexico won five medals.

Qualified Quotas

Archery

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Luis Alvarez Luis Alvarez
Women’s Individual Aida Roman Aida Roman
Alejandra Valencia Alejandra Valencia
Ana Vazquez Ana Vazquez
Women’s Team Aida Roman
Alejandra Valencia
Ana Vazquez
Aida Roman
Alejandra Valencia
Ana Vazquez
Mixed Team Eligible to compete

Artistic Swimming

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Duet Nuria Diosdado
Joana Jimenez
Nuria Diosdado
Joana Jimenez

Athletics

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 800m Jesus Lopez
Men’s 20km Walk Over 3 Eligible Athletes
Men’s 50km Walk Over 3 Eligible Athletes
Men’s Marathon Over 3 Eligible Athletes
Men’s High Jump Edgar Rivera
Men’s Hammer Throw Diego Del Real

Women’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 400m Paola Moran
Women’s 1500m Laura Galvan
Women’s 5000m Laura Galvan
Women’s 20km Walk Valeria Ortuno
Ilse Guerrero
Alegna Gonzalez
Women’s Marathon Andrea Ramirez
Daniela Torres
Ursula Sanchez

Badminton

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles Lino Munoz Lino Munoz
Women’s Singles Haramara Gaitan Haramara Gaitan

Baseball/Softball

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Baseball Jesus Araiza
Manuel Barreda
Brennan Bernardino
Carlos Bustamante
Humberto Castellanos
Matthew Clark
Jesus Cruz
Philip Evans
Jorge Flores
Felipe Gonzalez
Jonathan Jones
Justin Kelly
Efren Navarro
Juan Perez
Noah Perio
Adam Quintana
Estaban Quiroz
Horacio Ramirez
Arturo Reyes
Jesus Rios
Noel Salas
Javier Salazar
Roman Solis
Humberto Sosa
Jose Vargas
Eduardo Vera
Ryan Verdugo
Christian Villanueva
Manuel Banuelos
Manuel Barreda
Carlos Bustamante
Daniel Duarte
Sebastian Elizalde
Daniel Espinosa
Adrian Gonzalez
Jose Gonzalez
Samuel Hickey
Jonathan Jones
Brandon Laird
Joey Meneses
Efren Navarro
Juan Oramas
Ramiro Pena
Oliver Perez
Isaac Rodriguez
Noel Salas
Sasagi Sanchez
Roman Solis
Theodore Stankiewicz
Cesar Vargas
Hector Velazquez
Irving Wilson
Women’s Softball Stefania Aradillas
Marissa Bravo
Suzannah Brookshire
Brittany Cervantes
Dallas Escobedo
Tatyana Forbes
Chelsea Gonzales
Sierra Hyland
Taylor McQuillin
Danielle O’Toole
Sashel Palacios
Nicole Rangel
Amanda Sanchez
Anissa Urtez
Victoria Vidales
Stefania Aradillas
Suzannah Brookshire
Brittany Cervantes
Dallas Escobedo
Tatyana Forbes
Chelsea Gonzales
Sierra Hyland
Taylor McQuillin
Danielle O’Toole
Sashel Palacios
Nicole Rangel
Sydney Romero
Amanda Sanchez
Anissa Urtez
Victoria Vidales

Boxing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Light Heavyweight Rogelio Romero Rogelio Romero
Women’s Lightweight Esmeralda Falcon Esmeralda Falcon
Women’s Welterweight Brianda Cruz Brianda Cruz

Canoeing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s K1 Slalom Sofia Reynoso Sofia Reynoso

Cycling

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Cross-Country Jose Ulloa Jose Ulloa
Women’s Cross-Country Daniela Campuzano Daniela Campuzano
Men’s Road Race Qualified Via Rankings Eder Frayre
Women’s Road Race Qualified Via Rankings Lizbeth Salazar
Women’s Team Sprint Qualified Via Rankings Luz Gaxiola
Yuli Verdugo
Women’s Individual Sprint Eligible to Compete Luz Gaxiola
Eligible to Compete Yuli Verdugo
Women’s Keirin Eligible to Compete Luz Gaxiola
Eligible to Compete Yuli Verdugo
Women’s Omnium Qualified Via Rankings Jessica Salazar

Diving

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 3m Springboard
(1) (2)
Rommel Pacheco Rommel Pacheco
Rodrigo Diego Osmar Olvera
Women’s 3m Springboard
(1) (2)
Dolores Hernandez Arantxa Chavez
Aranza Vazquez Aranza Vazquez
Men’s 3m Synchronized Springboard Yahel Castillo
Juan Manuel Celaya
Yahel Castillo
Juan Manuel Celaya
Women’s 3m Synchronized Springboard Paola Espinosa
Melany Hernandez
Carolina Mendoza
Dolores Hernandez
Men’s 10m Platform
(1) (2)
Kevin Berlin Ivan Garcia
Randal Willars Andres Villarreal
Women’s 10m Platform
(1) (2)
Alejandra Orozco Alejandra Orozco
Gabriela Agundez Gabriela Agundez
Men’s 10m Synchronized Platform Randal Willars
Ivan Garcia
Jose Diego Balleza
Kevin Berlin
Women’s 10m Synchronized Platform Alejandra Orozco
Gabriela Agundez
Alejandra Orozco
Gabriela Agundez

Equestrian

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Individual Dressage Bernadette Pujals
Horse: Curioso XXV
Martha Del Valle
Horse: Beduino Lam
Individual Jumping From Team Quota Enrique Gonzalez
Horse: Chacna
From Team Quota Eugenio Garza
Horse: Armani SL Z
From Team Quota Manuel Dufrane
Horse: Hortensia van de Leeuwerk
Team Jumping Enrique Gonzalez
Horse: Chacna
Eugenio Garza
Horse: Armani SL Z
Lorenza O’Farril
Horse: Queens Darling
Patrcio Pasquel
Horse: Babel
Enrique Gonzalez
Horse: Chacna
Eugenio Garza
Horse: Armani SL Z
Manuel Dufrane
Horse: Hortensia van de Leeuwerk

Fencing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Foil Diego Cervantes Diego Cervantes

Football

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Tournament Luis Malagon
Vladimir Lorona
Alejandro Mayorga
Gilberto Sepulveda
Johan Vasquez
Alan Cervantes
Santiago Munoz
Carlos Rodriguez
Jose Juan Macias
Alexis Vega
Roberto Alvarado
Sebastian Jurado
Alan Mozo
Erick Aguirre
Uriel Antuna
Jose Joaquin Esquivel
Sebastian Cordova
Alberto Angulo
Ricardo Angulo
Carlos Moreno
Eduardo Aguirre
Erick Aguirre
Roberto Alvarado
Jesus Angulo
Uriel Antuna
Sebastian Cordova
Joaquin Esquivel
Diego Lainez
Vladimir Lorona
Luis Malagon
Henry Martin
Cesar Montes
Guillermo Ochoa
Carlos Rodriguez
Luis Romo
Jorge Sanchez
Johan Vasquez
Alexis Vega
Ricardo Angulo*
Fernando Beltran*
Sebastian Jurado*
Adrian Mora*

* Reserve Athlete

Golf

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Abraham Ancer Abraham Ancer
Carlos Ortiz Carlos Ortiz
Women’s Individual Gaby Lopez Gaby Lopez
Maria Fassi Maria Fassi

Gymnastics

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Artistic Individual Events Daniel Corral Daniel Corral
Women’s Artistic Individual Events Alexa Moreno Alexa Moreno
Women’s Rhythmic Individual All-Around Rut Castillo Rut Castillo
Women’s Trampoline Dafne Navarro Dafne Navarro

Judo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s -63kg Prisca Awiti Prisca Awiti

Modern Pentathlon

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Alvaro Sandoval Alvaro Sandoval
Duilio Corrillo Duilio Corrillo
Women’s Individual
(1) (2)
Over 2 Eligible Athletes Mariana Arceo
Mayan Oliver

Rowing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Single Sculls Kenia Lechuga Kenia Lechuga

Sailing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s RS:X Ignacio Berenguer Ignacio Berenguer
Women’s RS:X Mariana Aguilar Demita Vega
Women’s Laser Radial Elena Oetling Elena Oetling
Men’s Finn Juan Perez Juan Perez

Shooting

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 50m Rifle 3 Positions Jose Luis Sanchez Jose Luis Sanchez
Men’s 10m Air Rifle Edson Ramirez Edson Ramirez
Men’s Trap Jorge Orozco Jorge Orozco
Women’s Trap Alejandra Ramirez Alejandra Ramirez
Mixed Team Trap Eligible to Compete
Women’s Skeet Gabriela Rodriguez Gabriela Rodriguez

Swimming

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 10km Open Water Daniel Delgadillo

Taekwondo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s +80kg Carlos Sansores Carlos Sansores
Women’s +67kg Briseida Acosta Briseida Acosta

Triathlon

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Crisanto Grajales Crisanto Grajales
Irving Perez Irving Perez
Women’s Individual Cecilia Perez Cecilia Perez
Claudia Rivas Claudia Rivas
Mixed Relay Eligible to compete

Volleyball

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Beach Volleyball Josue Gaxiola
Jose Luis Rubio
Juan Virgen
Lombardo Ontiveros
Josue Gaxiola
Jose Luis Rubio

Weightlifting

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -67kg Jonathan Munoz Jonathan Munoz
Men’s -73kg Jorge Cardenas Jorge Cardenas
Women’s -55kg Ana Gabriela Lopez Ana Gabriela Lopez
Women’s -76kg Aremi Fuentes Aremi Fuentes

Wrestling

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Greco-Roman -77kg Jose Andres Vargas Alfonso Leyva
Women’s Freestyle -57kg Alma Valencia Alma Valencia