Sweden

History

Sweden made its first Summer Olympic appearance at the inaugural 1896 Olympics and has competed ever since, with the exception of 1904. The nation sends a large team with over 100 athletes competing in most Olympic Games. The athletes compete in a variety of sports including athletics, equestrian, shooting and wrestling.

Sweden has won at least one medal in all games it has participated in since 1900 and has appeared in the top 10 of the medal tally in multiple Olympics. In total, the nation has won 494 medals across 23 events, including the defunct sport of tug of war and figure skating when it was held during the Summer Olympics. The most successful sports are wrestling (86), athletics (81), shooting (57) and equestrian (43). The most successful summer athlete is sport shooter Alfred Swahn whom won a total of nine medals across four Olympics (1908, 1912, 1920 and 1924). In 2016 Sweden won 11 medals.

Qualified Quotas

Archery

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Individual Christine Bjerendal Christine Bjerendal

Athletics

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 800m Andreas Kramer
Men’s 1500m Kalle Berglund
Men’s 20km Walk Perseus Karlstrom Perseus Karlstrom
Men’s Marathon Mustafa Mohamed
David Nilsson
Ebba Tulu Chala
Men’s Pole Vault Armand Duplantis Armand Duplantis
Men’s Long Jump Thobias Montler
Men’s Shot Put Wictor Petersson
Men’s Discus Throw Daniel Stahl Daniel Stahl
Simon Petterseon
Men’s Javelin Throw Kim Amb Kim Amb

Women’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 1500m Yolanda Ngarambe
Women’s Marathon Carolina Wikstrom
Charlotta Fougberg
Hanna Lindholm
Women’s High Jump Erika Kinsey
Women’s Pole Vault Angelica Bengtsson Angelica Bengtsson
Michaela Meijer
Women’s Long Jump Khaddi Sagnia
Women’s Shot Put Fanny Roos

Badminton

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles Felix Burestedt Felix Burestedt

Boxing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Middleweight Adam Chartoi Adam Chartoi
Women’s Lightweight Agnes Alexiusson Agnes Alexiusson

Canoeing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s K1 Slalom Isak Ohrstrom Erik Holmer
Men’s K1 200m Petter Menning Petter Menning
Women’s K1 200m Eligible to Compete Linnea Stensils
Women’s K1 500m Linnea Stensils Linnea Stensils

Cycling

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Cross-Country Jenny Rissveds Jenny Rissveds
Men’s Road Race Qualified Via Rankings Declined By NOC
Women’s Road Race Emilia Fahlin Emilia Fahlin
Women’s Time Trial Lisa Norden

Diving

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 3m Springboard Emma Gullstrand Emma Gullstrand

Equestrian

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Individual Dressage From Team Quota Juliette Ramel
Horse: Buriel K.H.
From Team Quota Therese Nilshagen
Horse: Dante Weltino OLD
From Team Quota Patrik Kittel
Horse: Well Done de la Roche CMF
Team Dressage Tinne Vilhelmson Silfven
Horse: Don Auriello
Juliette Ramel
Horse: Buriel K.H.
Therese Nilshagen
Horse: Dante Weltino OLD
Patrik Kittel
Horse: Well Done de la Roche CMF
Juliette Ramel
Horse: Buriel K.H.
Therese Nilshagen
Horse: Dante Weltino OLD
Patrik Kittel
Horse: Well Done de la Roche CMF
Individual Eventing From Team Quota Ludwig Svennerstal
Horse: Balham Mist
From Team Quota Louise Romeike
Horse: Cato S
From Team Quota Therese Viklund
Horse: Viscera
Team Eventing Ludwig Svennerstal
Horse: El Kazir SP
Louise Romeike
Horse: Waikiki 207
Malin Josefsson
Horse: Golden Midnight
Nikalas Lindback
Horse: Focus Filiocus
Ludwig Svennerstal
Horse: Balham Mist
Louise Romeike
Horse: Cato S
Therese Viklund
Horse: Viscera
Individual Jumping From Team Quota Henrik von Eckermann
Horse: King Edward
From Team Quota Malin Baryard-Johnsson
Horse: Indiana
From Team Quota Peder Fredricson
Horse: All In
Team Jumping Henrik von Eckermann
Horse: Toveks Mary Lou
Malin Baryard-Johnsson
Horse: H&M Indiana
Fredrik Jonsson
Horse: Cold Play
Peder Fredricson
Horse: H&M Christian K
Henrik von Eckermann
Horse: King Edward
Malin Baryard-Johnsson
Horse: Indiana
Peder Fredricson
Horse: All In

Football

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Tournament Hedvig Lindahl
Jonna Andersson
Linda Sembrant
Hanna Glas
Nilla Fischer
Magdalena Eriksson
Madelen Janogy
Lina Hurtig
Kosovare Asllani
Sofia Jakobsson
Stina Blackstenius
Jennifer Falk
Amanda Ilestedt
Julia Roddar
Nathalie Bjorn
Julia Zigiotti Olme
Caroline Seger
Fridolina Rolfo
Anna Anvegard
Mimmi Larsson
Zecira Musovic
Olivia Schough
Elin Rubensson
Jonna Andersson
Filippa Angeldal
Kosovare Asllani
Hanna Bennison
Nathalie Bjorn
Stina Blackstenius
Magdalena Eriksson
Jennifer Falk
Hanna Glas
Lina Hurtig
Amanda Ilestedt
Sofia Jakobsson
Madelen Janogy
Emma Kullberg
Hedvig Lindahl
Fridolina Rolfo
Olivia Schough
Caroline Seger
Anna Anvegard*
Rebecka Blomqvist*
Zecira Musovic*
Julia Roddar*

* Reserve Athlete

Golf

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Alex Noren Alex Noren
Henrik Norlander Henrik Norlander
Women’s Individual Anna Nordqvist Anna Nordqvist
Madelene Sagstrom Madelene Sagstrom

Gymnastics

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Artistic Individual Events David Rumbutis David Rumbutis
Women’s Artistic Individual Events Jonna Adlerteg Jonna Adlerteg

Handball

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Tournament Jonathan Carlsbogard
Emil Mellegard
Max Darj
Alfred Joensson
Niclas Ekberg
Daniel Pettersson
Andreas Palicka
Mikael Aggefors
Fredric Pettersson
Felix Claar
Lucas Pellas
Albin Lagergren
Jim Gottfridsson
Linus Persson
Oskar Sunnefeldt
Anton Lindskog
Mikael Aggefors
Jonathan Carlsbogard
Felix Claar
Max Darj
Niclas Ekberg
Jim Gottfridsson
Albin Lagergren
Andreas Palicka
Lucas Pellas
Daniel Pettersson
Fredric Pettersson
Lukas Sandell
Oskar Sunnefeldt
Hampus Wanne
Anton Lindskog*
Women’s Tournament Johanna Bundsen
Emma Fernis
Carin Stromberg
Linn Blohm
Jamina Roberts
Melissa Petren
Mathilda Lundstrom
Johanna Westberg
Emma Rask
Jessica Ryde
Nina Dano
Anna Lagerquist
Hanna Blomstrand
Emma Lindqvist
Kristin Thorleifsdottir
Elin Hansson
Jenny Carlson
Isabelle Andersson
Linn Blohm
Johanna Bundsen
Jenny Carlson
Nathalie Hagman
Elin Hansson
Anna Lagerquist
Emma Lindqvist
Mathilda Lundstrom
Melissa Petren
Jamina Roberts
Jessica Ryde
Carin Stromberg
Kristin Thorleifsdottir
Nina Dano*

* Reserve Athlete

Judo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -73kg Tommy Macias Tommy Macias
Men’s -81kg Robin Pacek Robin Pacek
Men’s -90kg Marcus Nyman Marcus Nyman
Women’s -70kg Anna Bernholm Anna Bernholm

Rowing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Single Sculls Lovisa Claesson Lovisa Claesson

Sailing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Laser Jesper Stalheim Jesper Stalheim
Women’s Laser Radial Josefin Olsson Josefin Olsson
Men’s Finn Max Salminen Max Salminen
Men’s 470 Anton Dahlberg
Fredrik Bergstrom
Anton Dahlberg
Fredrik Bergstrom
Women’s 470 Olivia Bergstrom
Lovisa Karlsson
Olivia Bergstrom
Lovisa Karlsson
Mixed Nacra 17 Foiling Emil Jarudd
Cecilia Jonsson
Emil Jarudd
Cecilia Jonsson

Shooting

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Skeet Stefan Nilsson Stefan Nilsson

Skateboarding

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Park Oskar Rozenberg Oskar Rozenberg

Swimming

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 200m Freestyle Robin Hanson
Men’s 200m Breaststroke Erik Persson Erik Persson

Women’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 50m Freestyle Sarah Sjostrom
Michelle Coleman
Women’s 100m Freestyle Over 2 Eligible Athletes
Women’s 200m Freestyle Sarah Sjostrom
Women’s 100m Breaststroke Sophie Hansson
Women’s 100m Butterfly Sarah Sjostrom
Louise Hansson
Women’s 4x100m Freestyle Relay Michelle Coleman
Sarah Sjostrom
Louise Hansson
Sophie Hansson
Hanna Eriksson
Women’s 4x100m Medley Relay Michelle Coleman
Sophie Hansson
Louise Hansson
Sarah Sjostrom

Table Tennis

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles From Team Quota Mattias Falck
From Team Quota Anton Kallberg
Women’s Singles
(1) (2) (3)
Linda Bergstrom Linda Bergstrom
Matilda Ekholm Declined By NOC
Christina Kallberg Christina Kallberg
Men’s Team Mattias Falck
Kristian Karlsson
Jon Persson
Anton Kallberg
Mattias Falck
Kristian Karlsson
Anton Kallberg

Tennis

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Singles Rebecca Peterson

Weightlifting

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s -76kg Patricia Strenius Patricia Strenius

Wrestling

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Greco-Roman -77kg Alex Kessidis Alex Kessidis
Women’s Freestyle -53kg Sofia Mattsson Sofia Mattsson
Women’s Freestyle -62kg Henna Johnson Henna Johnson