Spain

History

Spain made its first Summer Olympic appearance in 1900. The nation would return in 1920 and has competed ever since, with the exception of 1936. Spain hosted the 1992 Olympics in Barcelona. The nation sends one of the largest delegations to the Olympics with around 300 athletes competing at each Olympics since 1996. The athletes compete in almost all sports available on the Olympic program.

Spain has won at least one medal since 1972 and has won around 150 medals in 26 sports, including the defunct sports of basque pelota and polo. The most successful sports include sailing, canoeing, cycling, athletics and tennis. The most successful athlete is canoeist David Cal. Cal won five medals across three Olympics with two silver (2004, 2008) medals in the men’s C1 500m and one gold (2004) and two silver (2008 & 2012) medals in the men’s C1 1000m. In 2016 Spain won 17 medals.

Qualified Quotas

Archery

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Pablo Acha Daniel Castro
Women’s Individual Ines de Velasco Ines de Velasco
Mixed Team Eligible to Compete

Artistic Swimming

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Team Abril Conesa
Ona Carbonell
Berta Ferreras
Meritxell Mas
Alisa Ozhogina
Paula Ramirez
Sara Saldana
Iris Tio
Blanca Toledano
Ona Carbonell
Berta Ferreras
Meritxell Mas
Alisa Ozhogina
Paula Ramirez
Sara Saldana
Iris Tio
Blanca Toledano
Women’s Duet From Team Quota Alisa Ozhogina
Iris Tio

Athletics

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 800m Adrian Ben
Men’s 1500m Adel Mechaal
Kevin Lopez
Men’s 110m Hurdles Orlando Ortega
Men’s 3000m Steeplechase Fernando Carro
Ibrahim Ezzaydouni
Daniel Arce
Men’s 20km Walk Diego Garcia
Luis Alberto Amezcua
Alvaro Martin
Men’s 50km Walk Over 3 Eligible Athletes
Men’s Marathon Over 3 Eligible Athletes
Men’s Triple Jump Pablo Torrijos
Men’s Discus Throw Lois Martinez
Men’s Hammer Throw Javier Sanchez-Escribano

Women’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 3000m Steeplechase Irene Sanchez-Escribano
Women’s 20km Walk Raquel Gonzalez
Laura Garcia-Caro
Maria Perez
Women’s Marathon Marta Galimany
Elena Loyo
Laura Mendez
Women’s Triple Jump Ana Peleteiro
Women’s Shot Put Maria Belen Toimil

Mixed Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Mixed 4x400m Relay Julio Arenas
Andrea Jimenez
Aauri Bokesa
Bernat Erta

Badminton

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles Pablo Abian Pablo Abian
Women’s Singles Carolina Marin Injured
Clara Azurmendi Clara Azurmendi

Basketball

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Tournament Quino Colom
Rudy Fernandez
Pau Ribas
Ricky Rubio
Victor Claver
Marc Gasol
Willy Hernangomez
Pierre Oriola
Xavi Rabaseda
Sergio Llull
Javier Beiran
Juan Hernangomez
Alberto Abalde
Alejandro Abrines
Victor Claver
Rudy Fernandez
Usman Garuba
Marc Gasol
Pau Gasol
Willy Hernangomez
Juancho Hernangomez
Sergio Llull
Sergio Rodriguez
Ricky Rubio
Women’s Tournament Laura Nicholls
Cristina Ouvina
Silvia Dominguez
Alba Torrens
Laia Palau
Marta Xargay
Leonor Rodriguez
Tamara Abalde
Queralt Casas
Maria Conde
Nogaye Lo
Laura Gil
Tamara Abalde
Raquel Carrera
Queralt Casas
Maria Cazorla
Maria Conde
Silvia Dominguez
Laura Gil
Astou Ndour
Cristina Ouvina
Laia Palau
Leonor Rodriguez
Alba Torrens

Boxing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Flyweight Gabriel Escobar Gabriel Escobar
Men’s Featherweight Jose Quiles Jose Quiles
Men’s Light Heavyweight Gazimagomed Jalidov Gazimagomed Jalidov
Men’s Heavyweight Emmanuel Reyes Emmanuel Reyes

Canoeing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s K1 Slalom David Llorente David Llorente
Women’s K1 Slalom Maialen Chourraut Maialen Chourraut
Men’s C1 Slalom Ander Elosegi Ander Elosegi
Women’s C1 Slalom Klara Olazabal Nuria Vilarrubla
Men’s K1 200m Eligible to Compete Carlos Arevalo
Eligible to Compete Saul Craviotto
Women’s K1 200m Teresa Portela Teresa Portela
Women’s K1 500m Isabel Contreras Isabel Contreras
Men’s K2 1000m Francisco Cubelos
Inigo Pena
Francisco Cubelos
Inigo Pena
Men’s K4 500m Saul Craviotto
Carlos Arevalo
Rodrigo Germade
Marcus Walz
Saul Craviotto
Carlos Arevalo
Rodrigo Germade
Marcus Walz
Men’s C1 1000m Eligible to Compete Cayetano Garcia
Eligible to Compete Pablo Martinez
Women’s C1 200m Maria Corbera Antia Jacome
Men’s C2 1000m Cayetano Garcia
Pablo Martinez
Cayetano Garcia
Pablo Martinez

Cycling

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Cross-Country Qualified Via Rankings Jofre Cullell
David Valero
Women’s Cross-Country Qualified Via Rankings Rocio Garcia
Men’s Road Race Qualified Via Rankings Omar Fraile
Jesus Herrada
Gorka Izagirre
Jon Izagirre
Alejandro Valverde
Women’s Road Race Qualified Via Rankings Margarita Garcia
Ane Santesteban
Men’s Time Trial Qualified Via Rankings Jon Izagirre
Women’s Time Trial Qualified Via Rankings Margarita Garcia
Men’s Madison Qualified Via Rankings Sebastian Mora
Albert Torres
Men’s Omnium Eligible to Compete Albert Torres

Diving

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 3m Springboard Alberto Arevalo Alberto Arevalo
Nicolas Garcia Nicolas Garcia

Equestrian

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Individual Dressage From Team Quota Beatriz Ferrer-Salat
Horse: Elegance
From Team Quota Claudio Castilla Ruiz
Horse: Alcaide
From Team Quota Severo Jurado Lopez
Horse: Fendi T
Team Dressage Juan Matute Guimon
Horse: Quantico Ymas
Beatriz Ferrer-Salat
Horse: Delgado
Claudio Castilla Ruiz
Horse: Alcaide
Severo Jurado Lopez
Horse: Deep Impact 3
Beatriz Ferrer-Salat
Horse: Elegance
Claudio Castilla Ruiz
Horse: Alcaide
Severo Jurado Lopez
Horse: Fendi T
Individual Eventing Francisco Gavino
Horse: Source de la Faye
Francisco Gavino
Horse: Source de la Faye
Individual Jumping Eduardo Alvarez
Horse: Rokfeller de Pleville Bois Margot
Eduardo Alvarez
Horse: Legend

Fencing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Foil Carlos Llavador Carlos Llavador

Field Hockey

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Tournament Quico Cortes
Sergi Enrique
Ignacio Rodriguez
Miguel Delas
Enrique Gonzalez
Alvaro Iglesias
Marc Salles
Roc Oliva
Joan Tarres
David Alegre
Llorenc Piera
Xavi Lleonart
Alejandro de Frutos
Vicenc Ruiz
Josep Romeu
Maria Garin
Pau Quemada
Marc Bolto
David Alegre
Alejandro Alonso
Jose Maria Basterra
Marc Bolto
Francisco Cortes
Miguel Delas
Enrique Gonzalez
Alvaro Iglesias
Xavier Lleonart
Roc Oliva
Llorenc Piera
Pau Quemada
Josep Romeu
Vicenc Ruiz
Marc Salles
Ricardo Sanchez
Albert Beltran
Marc Recasens
Women’s Tournament Maria Ruiz
Clara Ycart
Carlota Petchame
Carola Salvatella
Maria Lopez
Berta Bonastre
Cristina Guinea
Belen Iglesias
Maria Tost
Lola Riera
Julia Pons
Begona Garcia
Beatriz Perez
Georgina Oliva
Alejandra Torres-Quevedo
Marta Segu
Lucia Jimenez
Melanie Garcia
Laura Barrios
Berta Bonastre
Begona Garcia
Belen Iglesias
Lucia Jimenez
Maria Lopez
Alicia Magaz
Candela Mejias
Georgina Oliva
Beatriz Perez
Carlota Petchame
Julia Pons
Lola Riera
Maria Ruiz
Alejandra Torres-Quevedo
Clara Ycart
Carmen Cano*
Xantal Gine*

* Reserve Athlete

Football

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Tournament Antonio Sivera
Unai Simon
Dani Martin
Jesus Vallejo
Aaron Martin
Jorge Mere
Unai Nunez
Martin Aguirregabiria
Pol Lirola
Junior Firpo
Fabian Ruiz
Carlos Soler
Mikel Merino
Dani Ceballos
Mikel Oyarzabal
Manu Vallejo
Igor Zubeldia
Alfonso Pedraza
Marc Roca
Pablo Fornals
Borja Mayoral
Rafa Mir
Dani Olmo
Marco Asensio
Dani Ceballos
Marc Cucurella
Alvaro Fernandez
Eric Garcia
Oscar Gil
Pedri Gonzalez
Mikel Merino
Oscar Mingueza
Rafa Mir
Jon Moncayola
Mikel Oyarzabal
Javier Puado
Unai Simon
Carlos Soler
Pau Torres
Jesus Vallejo
Martin Zubimendi
Bryan Gil*
Juan Miranda*
Dani Olmo*
Ivan Villar*

* Reserve Athlete

Golf

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Jon Rahm Jon Rahm
Rafa Cabrera-Bello Declined
Adri Arnaus Adri Arnaus
Women’s Individual Carlota Ciganda Carlota Ciganda
Azahara Munoz Azahara Munoz

Gymnastics

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Artistic Individual Events
(1) (2)
From Team Quota Nestor Abad
From Team Quota Thierno Diallo
From Team Quota Nicolau Mir
From Team Quota Joel Plata
Rayderley Zapata Rayderley Zapata
Women’s Artistic Individual Events From Team Quota Laura Bechdeju
From Team Quota Marina Gonzalez
From Team Quota Alba Petisco
From Team Quota Roxana Popa
Men’s Artistic Team All-Around Nestor Abad
Thierno Diallo
Nicolau Mir
Joel Plata
Adria Vera
Nestor Abad
Thierno Diallo
Nicolau Mir
Joel Plata
Women’s Artistic Team All-Around Marina Gonzalez
Ana Perez
Alba Petisco
Roxana Popa
Cintia Rodriguez
Laura Bechdeju
Marina Gonzalez
Alba Petisco
Roxana Popa

Handball

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Tournament Gonzalo Perez de Vargas
Jorge Maqueda
Angel Fernandez
Raul Entrerrios
Alex Dujshebaev
Daniel Sarmiento
Rodrigo Corrales
Julen Aguinagalde
Ferran Sole
Iosu Goni Leoz
Adria Figueras
Joan Canellas
Viran Morros
Aleix Gomez
Aitor Arino
Gedeon Guardiola
Daniel Dujshebaev
Rodrigo Corrales
Alex Dujshebaev
Raul Entrerrios
Angel Fernandez
Adrian Figueras
Antonio Garcia
Aleix Gomez
Gedeon Guardiola
Eduardo Gurbindo
Jorge Maqueda
Viran Morros
Gonzalo Perez
Daniel Sarmiento
Ferran Sole
Julen Aguinagalde*
Women’s Tournament Marta Lopez
Carmen Martin
Silvia Arderius
Elisabet Cesareo
Silvia Navarro
Jennifer Gutierrez
Nerea Pena
Lara Gonzalez
Soledad Lopez
Alicia Fernandez
Almudena Rodriguez
Ivet Musons
Ainhoa Hernendez
Darly Zoqbi
Lysa Tchaptchet
Mireya Gonzalez
Alexandrina Cabral
Mercedes Castellanos
Elisabet Cesareo
Alicia Fernandez
Mireya Gonzalez
Lara Gonzalez
Jennifer Gutierrez
Ainhoa Hernandez
Marta Lopez
Soledad Lopez
Carmen Martin
Silvia Navarro
Nerea Pena
Almudena Rodriguez
Paula Arcos*

* Reserve Athlete

Judo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -60kg Francisco Garrigos Francisco Garrigos
Men’s -66kg Alberto Gaitero Alberto Gaitero
Men’s -90kg Nikoloz Sherazadishvili Nikoloz Sherazadishvili
Women’s -48kg Over 1 Eligible Athlete Julia Figueroa
Women’s -52kg Ana Perez Ana Perez
Women’s -63kg Cristina Cabana Cristina Cabana
Women’s -70kg Maria Bernabeu Maria Bernabeu

Karate

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Kata Damian Quintero Damian Quintero
Women’s Kata Sandra Sanchez Sandra Sanchez

Modern Pentathlon

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Aleix Heredia Aleix Heredia

Rowing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Coxless Pair Jaime Canalejo
Javier Garcia
Jaime Canalejo
Javier Garcia
Women’s Coxless Pair Aina Cid
Virginia Diaz
Aina Cid
Virginia Diaz
Men’s Lightweight Double Sculls Rodrigo Conde
Manel Balastegui
Caetano Horta
Manel Balastegui

Sailing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s RS:X Ivan Pastor Lafuente Angel Granda
Women’s RS:X Blanca Manchon Blanca Manchon
Men’s Laser Joel Rodriguez Joel Rodriguez
Women’s Laser Radial Cristina Pujol Cristina Pujol
Men’s Finn Joan Cardona Joan Cardona
Men’s 470 Jordi Xammar
Nicolas Rodriguez
Jordi Xammar
Nicolas Rodriguez
Women’s 470 Silvia Mas
Patricia Cantero
Silvia Mas
Patricia Cantero
Men’s 49er Diego Botin
Iago Lopez
Diego Botin
Iago Lopez
Women’s 49erFX Patricia Suarez
Nicole van der Velden
Paula Barcelo
Tamara Echegoyen
Mixed Nacra 17 Foiling Tara Pacheco
Florian Trittel
Tara Pacheco
Florian Trittel

Shooting

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Trap Alberto Fernandez Alberto Fernandez
Women’s Trap Fatima Galvez Fatima Galvez
Mixed Team Trap Eligible to compete

Skateboarding

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Park Jaime Mateu Jaime Mateu
Danny Leon Danny Leon
Women’s Park Julia Benedetti Julia Benedetti

Sport Climbing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Combined Alberto Gines Alberto Gines

Swimming

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 100m Backstroke Hugo Gonzalez
Men’s 200m Backstroke Nicolas Garcia
Men’s 200m Individual Medley Hugo Gonzalez
Men’s 400m Individual Medley Joan Pons
Men’s 10km Open Water Alberto Martinez

Women’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 100m Freestyle Lidon Munoz
Women’s 400m Freestyle Mireia Belmonte
Women’s 800m Freestyle Mireia Belmonte
Jimena Perez
Women’s 1500m Freestyle Over 2 Eligible Athletes
Women’s 200m Backstroke Africa Zamorano
Women’s 100m Breaststroke Jessica Vall
Women’s 200m Breaststroke Marina Garcia
Jessica Vall
Women’s 400m Individual Medley Mireia Belmonte
Alba Vazquez
Women’s 4x100m Medley Relay Qualified Via Rankings
Women’s 10km Open Water Paula Ruiz

Table Tennis

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles Alvaro Robles Alvaro Robles
Women’s Singles
(1) (2)
Maria Xiao Maria Xiao
Galia Dvorak Galia Dvorak

Taekwondo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -58kg Jesus Tortosa Adrian Vicente
Men’s -68kg Javier Perez Javier Perez
Men’s -80kg Raul Martinez Raul Martinez
Women’s -49kg Adriana Cerezo Adriana Cerezo

Tennis

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles Pablo Carreno
Alejandro Davidovich
Pablo Andujar
Roberto Carballes
Women’s Singles Garbine Muguruza
Paula Badosa
Sara Sorribes
Carla Suarez Navarro
Men’s Doubles Pablo Carreno
Alejandro Davidovich
Pablo Andujar
Roberto Carballes
Women’s Doubles Garbine Muguruza
Carla Suarez Navarro
Paula Badosa
Sara Sorribes

Triathlon

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Mario Mola Mario Mola
Fernando Alarza Fernando Alarza
Javier Gomez Javier Gomez
Women’s Individual Miriam Casillas Miriam Casillas
Anna Godoy Anna Godoy
Mixed Relay Eligible to compete

Volleyball

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Beach Volleyball Pablo Herrera
Adrian Gavira
Pablo Herrera
Adrian Gavira
Women’s Beach Volleyball Liliana Fernandez
Elsa Baquerizo
Liliana Fernandez
Elsa Baquerizo

Water Polo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Tournament Daniel Lopez
Alberto Munarriz
Alvaro Granados
Miguel del Toro
Sergi Cabanas
Marc Larumbe
Alberto Barroso
Francisco Fernandez
Roger Tahull
Felipe Perrone
Blai Mallarach
Alejandro Bustos
Eduardo Lorrio
Alejandro Bustos
Miguel de Toro
Martin Famera
Francisco Fernandez
Alvaro Granados
Marc Larumbe
Daniel Lopez
Blai Mallarach
Alberto Munarriz
Felipe Perrone
Bernat Sanahuja
Roger Tahull
Unai Aguirre*
Women’s Tournament Laura Ester
Marta Bach
Anna Espar
Beatriz Ortiz
Roser Tarrago
Irene Gonzalez
Clara Espar
Maria Pena
Judith Forca
Paula Crespi
Maica Garcia
Paula Leiton
Maria Elena Sanchez
Marta Bach
Anna Espar
Clara Espar
Laura Ester
Judith Forca
Maica Garcia
Irene Gonzalez
Paula Leiton
Bea Ortiz
Pili Pena
Elena Ruiz
Roser Tarrago
Maria Elena Sanchez*

* Reserve Athlete

Weightlifting

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -73kg David Sanchez David Sanchez
Men’s -81kg Andres Mata Andres Mata
Men’s +109kg Marcos Ruiz Marcos Ruiz
Women’s -87kg Lidia Valentin Lidia Valentin