Romania

History

Romania made its first Summer Olympic appearance in 1900. They wouldn’t return until 1924 where they competed in most games since, missing only the 1932 and 1948 Olympics. The nation sends a large delegation with around 100 athletes competing at recent Olympics. The athletes compete in a variety of sports with the most popular being athletics, canoeing, gymnastics, rowing and wrestling.

Romania has won at least one medal in all Olympics it has participated in with the exceptions of the 1900 and 1928 Olympics. In total the nation has won 306 medals across 16 sports. The most successful sports include gymnastics (72), rowing (38), athletics (35), canoeing (34) and wrestling (34). The most successful athlete is gymnast Nadia Comaneci whom won nine medals at the 1976 and 1980 Olympics. She won five golds in the individual all-around (1976), uneven bars (1976), balance beam (1976 & 1980), and floor exercise (1980), three silvers in the team all-around (1976 & 1980) and individual all-around (1980) and one bronze in the floor exercise (1976). In 2016 Romania won four medals.

Qualified Quotas

Archery

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Individual Madalina Amaistroaie Madalina Amaistroaie

Athletics

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 50km Walk Marius Cocioran
Men’s Discus Throw Alin Alexandru Firfirica Alin Alexandru Firfirica

Women’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 1500m Claudia Bobocea Claudia Bobocea
Women’s High Jump Daniela Stanciu Daniela Stanciu
Women’s Long Jump Alina Rotaru Alina Rotaru
Florentina Iusco Florentina Iusco

Basketball

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 3×3 Qualified Via Rankings Claudia Cuic
Gabriela Marginean
Sonia Ursu
Ancuta Stoenescu

Boxing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Flyweight Cosmin Girleanu Cosmin Girleanu
Women’s Featherweight Maria Nechita Maria Nechita

Canoeing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s C1 1000m Eligible to Compete Victor Mihalachi
Eligible to Compete Catalin Chirila
Men’s C2 1000m Victor Mihalachi
Catalin Chirila
Victor Mihalachi
Catalin Chirila

Cycling

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Cross-Country Qualified Via Rankings Vlad Dascalu
Men’s Road Race Qualified Via Rankings Eduard-Michael Grosu

Fencing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Individual Epee Ana Maria Popescu Ana Maria Popescu
Men’s Individual Sabre Iulian Teodosiu Iulian Teodosiu

Football

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Tournament Andrei Radu
Catalin Cabuz
Andrei Vlad
Radu Boboc
Cristian Manea
Alex Pascanu
Ionut Nedelcearu
Adrian Rus
Virgil Ghita
Florin Stefan
Ricardo Grigore
Dragos Nedelcu
Tudor Baluta
Alexandru Cicaldau
Vlad Dragomir
Andrei Ciobanu
Dennis Man
Ianis Hagi
Darius Olaru
Florinel Coman
George Puscas
Adrian Petre
Andrei Ivan
Marian Aioani
Tudor Baluta
Radu Boboc
Andrei Chindris
Andrei Ciobanu
Ronaldo Deaconu
Marco Dulca
Eduard Florescu
George Ganea
Ion Gheorghe
Valentin Gheorghe
Virgil Ghita
Ricardo Grigore
Marius Marin
Alexandru Pascanu
Mihai Popa
Andrei Ratiu
Florin Stefan
Alexandru Dobre*
Antonio Sefer*
Andrei Sintean*
Stefan Tarnovanu*

Gymnastics

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Artistic Individual Events Marian Dragulescu Marian Dragulescu
Women’s Artistic Individual Events
(1) (2)
Maria Holbura Maria Holbura
Larisa Iordache Larisa Iordache

Judo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -73kg Alexandru Raicu Alexandru Raicu
Men’s +100kg Vladut Simionescu Vladut Simionescu
Women’s -52kg Andreea Chitu Andreea Chitu

Rowing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Coxless Pair Marius-Vasile Cozmiuc
Ciprian Tudosa
Marius-Vasile Cozmiuc
Ciprian Tudosa
Women’s Coxless Pair Cristina-Georgiana Popescu
Amalia Beres
Adriana Ailincai
Iuliana Buhus
Men’s Double Sculls Ioan Prundeanu
Marian-Florian Enache
Ioan Prundeanu
Marian-Florian Enache
Women’s Double Sculls Nicoleta-Ancuta Bodnar
Simona Radis
Nicoleta-Ancuta Bodnar
Simona Radis
Women’s Lightweight Double Sculls Ionela-Livia Cozmiuc
Gianina-Elena Beleaga
Ionela-Livia Cozmiuc
Gianina-Elena Beleaga
Men’s Coxless Four Mihaita-Vasile Tiganescu
Mugurel Semciuc
Stefan-Constantin Berariu
Cosmin Pascari
Mihaita-Vasile Tiganescu
Mugurel Semciuc
Stefan-Constantin Berariu
Cosmin Pascari
Women’s Coxless Four Viviana-Iuliana Bejinariu
Ioana Vrinceanu
Madalina Beres
Denisa Tilvescu
Madalina Heghes
Elena Logofatu
Cristina Popescu
Roxana Anghel
Men’s Coxed Eight Alexandru Chioseaua
Florin-Sorin Lehaci
Constantin Radu
Sergiu-Vasile Bejan
Vlad-Dragos Aicoboae
Constantin Adam
Florin-Nicolae Arteni-Fintinariu
Ciprian Huc
Adrian Munteanu
Alexandru Chioseaua
Florin-Sorin Lehaci
Constantin Radu
Sergiu-Vasile Bejan
Vlad-Dragos Aicoboae
Constantin Adam
Florin-Nicolae Arteni-Fintinariu
Ciprian Huc
Adrian Munteanu
Women’s Coxed Eight Maria-Magdalena Rusu
Viviana-Iuliana Bejinariu
Georgiana Dedu
Maria Tivodariu
Ioana Vrinceanu
Amalia Beres
Madalina Beres
Danisa Tilvescu
Daniela Druncea
Maria-Magdalena Rusu
Viviana-Iuliana Bejinariu
Georgiana Dedu
Maria Tivodariu
Ioana Vrinceanu
Amalia Beres
Madalina Beres
Danisa Tilvescu
Daniela Druncea

Shooting

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 10m Air Rifle Laura-Georgeta Coman Laura-Georgeta Coman

Swimming

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 100m Backstroke Robert Glinta Robert Glinta
Daniel Martin Daniel Martin

Table Tennis

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles Ovidiu Ionescu Ovidiu Ionescu
Women’s Singles From Team Quota Elizabeta Samra
From Team Quota Bernadette Szocz
Women’s Team Daniela Dodean
Elizabeta Samara
Bernadette Szocz
Irina Ciobanu
Daniela Dodean
Elizabeta Samara
Bernadette Szocz
Mixed Doubles Ovidiu Ionescu
Bernadette Szocs
Ovidiu Ionescu
Bernadette Szocs

Tennis

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Doubles Monica Niculescu
Iona Raluca Olaru

Triathlon

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Felix Duchampt Felix Duchampt

Weightlifting

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s -64kg Loredana-Elena Toma NOC Suspended

Wrestling

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Freestyle -97kg Albert Saritov Albert Saritov
Men’s Greco-Roman -130kg Alin Alexuc-Ciurariu Alin Alexuc-Ciurariu
Women’s Freestyle -50kg Alina Vuc Alina Vuc
Women’s Freestyle -53kg Andreea Ana Andreea Ana
Women’s Freestyle -62kg Kriszta Incze Kriszta Incze