Portugal

History

Portugal made its first Summer Olympic appearance in 1912 and has competed ever since. The nation sends a large delegation with over 70 athletes competing over the last four Olympics. The athletes compete in a variety of sports including, athletics, canoeing, equestrian, judo, sailing, shooting and swimming.

Portugal won its first medal in 1924 and has won a total of 24 medals across 9 sports. The most successful sports include athletics (9), sailing (4) and equestrian (3). The most successful athletes are long distance runners Carlos Lopes, Rosa Mota and Fernanda Ribeiro and equestrian Luis Mena e Silva whom all won two medals. Lopes won gold in the men’s marathon (1984) and silver in the men’s 10000m (1976), Mota won gold (1988) and bronze (1984) in the women’s marathon, Ribeiro won gold (1996) and bronze (2000) in the women’s 10000m and Mena e Silva won two bronze medals, one in team jumping (1936) and another in team dressage (1948). In 2016 Portugal won a single medal.

Qualified Quotas

Athletics

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 50km Walk Joao Vieira
Men’s Triple Jump Pedro Pichardo
Men’s Shot Put Francisco Belo

Women’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 20km Walk Ana Cabecinha
Women’s Marathon Salome Rocha
Sara Ribeiro
Sara Moreira
Women’s Triple Jump Patricia Mamona
Evelise Veiga
Women’s Shot Put Auriol Dongmo
Women’s Discus Throw Liliana Ca

Canoeing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s K1 Slalom Antoine Launay Antoine Launay
Women’s K1 200m Teresa Portela Teresa Portela
Eligible to Compete Joana Vasconcelos
Men’s K1 1000m Fernando Pimenta Fernando Pimenta
Women’s K1 500m Joana Vasconcelos Joana Vasconcelos
Eligible to Compete Teresa Portela
Men’s K4 500m Emanuel Silva
Joao Ribeiro
David Varela
Messias Baptista
Emanuel Silva
Joao Ribeiro
David Varela
Messias Baptista

Cycling

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Cross-Country Raquel Queiros Raquel Queiros
Men’s Road Race Qualified Via Rankings Nelson Oliveira
Joao Almeida
Men’s Time Trial
(1) (2)
Nelson Oliveira Nelson Oliveira
Qualified Via Rankings Joao Almeida
Women’s Omnium Qualified Via Rankings Maria Martins

Equestrian

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Individual Dressage From Team Quota Rodrigo Torres
Horse: Fogoso Horsecampline
From Team Quota Joao Miguel Torrao
Horse: Equador
From Team Quota Maria Caetano
Horse: Fenix de Tineo
Team Dressage Duarte Nogueira
Horse: Beirao
Rodrigo Torres
Horse: Fogoso
Joao Miguel Torrao
Horse: Equador
Maria Caetano
Horse: Coroado
Rodrigo Torres
Horse: Fogoso Horsecampline
Joao Miguel Torrao
Horse: Equador
Maria Caetano
Horse: Fenix de Tineo
Individual Jumping Luciana Diniz
Horse: Vertigo du Desert
Luciana Diniz
Horse: Vertigo du Desert

Gymnastics

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Artistic Individual Events Filipa Martins Filipa Martins
Men’s Trampoline Diogo Abreu Diogo Abreu

Handball

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Tournament Pedro Portela
Victor Iturriza
Miguel Martins
Belone Moreira
Manuel Gaspar
Rui Silva
Daymaro Salina
Tiago Rocha
Diogo Branquinho
Alexandre Cavalcanti
Antonio Areia
Andre Gomes
Leonel Fernandes
Diogo Silva
Gustavo Capdeville
Luis Frade
Fabio Magalhaes
Antonio Areia
Alexis Borges
Diogo Branquinho
Gustavo Capdeville
Alexandre Cavalcanti
Luis Frade
Andre Gomes
Humberto Gomes
Victor Iturriza
Fabio Magalhaes
Miguel Martins
Pedro Portela
Daymaro Salina
Rui Silva
Joao Ferraz*

* Reserve Athlete

Judo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -81kg Anri Egutidze Anri Egutidze
Men’s -100kg Jorge Fonseca Jorge Fonseca
Women’s -48kg Catarina Costa Catarina Costa
Women’s -52kg Joana Ramos Joana Ramos
Women’s -57kg Telma Monteiro Telma Monteiro
Women’s -70kg Barbara Timo Barbara Timo
Women’s -78kg Patricia Sampaio Patricia Sampaio
Women’s +78kg Rochele Nunes Rochele Nunes

Rowing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Lightweight Double Sculls Pedro Fraga
Afonso Costa
Pedro Fraga
Afonso Costa

Sailing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Laser Radial Carolina Joao Carolina Joao
Men’s 470 Diogo Costa
Pedro Costa
Diogo Costa
Pedro Costa
Men’s 49er Jorge Lima
Jose Costa
Jorge Lima
Jose Costa

Shooting

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Trap Joao Azevedo Joao Azevedo

Skateboarding

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Street Gustavo Ribeiro Gustavo Ribeiro

Surfing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Shortboard Frederico Morais Frederico Morais
Women’s Shortboard Yolanda Sequeira Yolanda Sequeira
Teresa Bonvalot Teresa Bonvalot

Swimming

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 200m Individual Medley Alexis Santos
Gabriel Lopes
Men’s 10km Open Water Tiago Campos

Women’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 1500m Freestyle Tamila Holub
Diana Duraes
Women’s 200m Butterfly Ana Monteiro
Women’s 10km Open Water Angelica Andre

Table Tennis

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles From Team Quota Marcos Freitas
From Team Quota Tiago Apolonia
Women’s Singles
(1) (2)
Fu Yu Fu Yu
Jieni Shao Jieni Shao
Men’s Team Tiago Apolonia
Marcos Freitas
Joao Monteiro
Diogo Carvalho
Joao Geraldo
Tiago Apolonia
Marcos Freitas
Joao Monteiro

Taekwondo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -58kg Rui Braganca Rui Braganca

Tennis

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles Pedro Sousa
Joao Sousa
Men’s Doubles Joao Sousa
Pedro Sousa

Triathlon

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Joao Silva Joao Silva
Joao Pereira Joao Pereira
Women’s Individual Melanie Santos Melanie Santos