Ireland

History

Ireland made its first Summer Olympic appearance in 1924 and has competed ever since, with the exception of the 1932 Olympics. The nation sends a medium sized delegation of typically over 50 athletes to each Olympics. The athletes compete in a variety of sports with the most common being athletics, boxing, equestrian and sailing.

Ireland won its first medal in 1928 and has won a total of 31 across six sports. The most successful sports are boxing (16), athletics (7) and swimming (4). Ireland’s most successful athlete is swimmer Michelle Smith whom won four medals at the 1996 Olympics. She won three gold medals in women’s 400m freestyle, 200m individual medley and 400m individual medley and one bronze in women’s 200m butterfly. In 2016 Ireland won 2 medals.

Qualified Quotas

Athletics

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 200m Leon Reid
Marcus Lawler
Men’s 800m Mark English
Men’s 1500m Andrew Coscoran
Men’s 400m Hurdles Thomas Barr
Men’s 20km Walk David Kenny
Alex Wright Declined
Men’s 50km Walk Brendan Boyce Brendan Boyce
Alex Wright
Men’s Marathon Stephen Scullion Stephen Scullion
Kevin Seaward Kevin Seaward
Paul Pollock Paul Pollock

Women’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 200m Phil Healy
Women’s 400m Phil Healy
Women’s 800m Nadia Power
Siofra Cleirigh Buttner
Louise Shanahan
Women’s 1500m Ciara Mageean
Sarah Healy
Women’s 100m Hurdles Sarah Lavin
Women’s 3000m Steeplechase Michelle Finn
Elish Flanagan
Women’s Marathon Fionnuala McCormack Fionnuala McCormack
Aoife Cooke Aoife Cooke

Mixed Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Mixed 4x400m Relay Christopher O’Donnell
Phil Healy
Sharlene Mawdsley
Thomas Barr

Badminton

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles Nhat Nguyen Nhat Nguyen

Boxing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Flyweight Brendan Irvine Brendan Irvine
Men’s Featherweight Kurt Walker Kurt Walker
Men’s Welterweight Aidan Walsh Aidan Walsh
Men’s Light Heavyweight Emmett Brennan Emmett Brennan
Women’s Featherweight Michaela Walsh Michaela Walsh
Women’s Lightweight Kellie Harrington Kellie Harrington
Women’s Middleweight Aoife O’Rourke Aoife O’Rourke

Canoeing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s C1 Slalom Robert Hendrick Liam Jegou

Cycling

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Road Race Qualified Via Rankings Edward Dunbar
Daniel Martin
Nicolas Roche
Men’s Time Trial Qualified Via Rankings Nicolas Roche
Men’s Madison Qualified Via Rankings Mark Downey
Felix English
Women’s Madison Qualified Via Rankings Emily Kay
Shannon McCurley
Men’s Omnium Eligible to Compete Mark Downey
Women’s Omnium Eligible to Compete Emily Kay

Diving

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 3m Springboard Oliver Dingley Oliver Dingley
Women’s 10m Platform Tanya Watson Tanya Watson

Equestrian

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Individual Dressage Judy Reynolds
Horse: Vancouver K
Heike Holstein
Horse: Sambuca
Team Dressage Kate Dwyer
Horse: Snowdon Faberge
Heike Holstein
Horse: Sambuca
Anna Merveldt
Horse: Esporim
Judy Reynolds
Horse: Vancouver K
Declined By NOC
Individual Eventing From Team Quota Sarah Ennis
Horse: Horseware Woodcourt Garrrison
From Team Quota Sam Watson
Horse: Horseware Flamenco
From Team Quota Cathal Daniels
Horse: Rioghan Rua
Team Eventing Padraig McCarthy
Horse: Mr Chunky
Sarah Ennis
Horse: Horseware Stellor Rebound
Sam Watson
Horse: Horseware Ardagh Highlight
Cathal Daniels
Horse: Rioghan Rua
Sarah Ennis
Horse: Horseware Woodcourt Garrrison
Sam Watson
Horse: Horseware Flamenco
Cathal Daniels
Horse: Rioghan Rua
Individual Jumping From Team Quota Bertran Allen
Horse: Pacino Amiro
From Team Quota Darragh Kenny
Horse: VDL Cartello
From Team Quota Cian O’Connor
Horse: Kilkenny
Team Jumping Peter Moloney
Horse: Chianti’s Champion
Paul O’Shea
Horse: Skara Glen’s Machu Picchu
Darragh Kenny
Horse: Balou Du Reventon
Cian O’Connor
Horse: PSG Final
Bertran Allen
Horse: Pacino Amiro
Darragh Kenny
Horse: VDL Cartello
Cian O’Connor
Horse: Kilkenny

Field Hockey

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Tournament Ayeisha McFerran
Roisin Upton
Serena Barr
Nicola Evans
Kathryn Mullan
Shirley McCay
Elena Tice
Gillian Pinder
Beth Barr
Chloe Watkins
Lizzie Holden
Nicola Daly
Hannah Matthews
Elizabeth Murphy
Sarah Hawkshaw
Anna O’Flanagan
Zoe Wilson
Deirdre Duke
Ayeisha McFerran
Chloe Watkins
Hannah Matthews
Sarah Torrans
Nicola Daly
Roisin Upton
Hannah McLoughlin
Deirdre Duke
Kathryn Mullan
Shirley McCay
Sarah Hawkshaw
Elena Tice
Naomi Carroll
Lizzie Holden
Sarah McAuley
Anna O’Flanagan
Michelle Carey*
Zara Malseed*

* Reserve Athlete

Golf

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Rory McIlroy Rory McIlroy
Shane Lowry Shane Lowry
Women’s Individual Leona Maguire Leona Maguire
Stephanie Meadow Stephanie Meadow

Gymnastics

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Artistic Individual Events Rhys McClenaghan Rhys McClenaghan
Women’s Artistic Individual Events Megan Ryan Megan Ryan

Judo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -100kg Benjamin Fletcher Benjamin Fletcher
Women’s -70kg Megan Fletcher Megan Fletcher

Modern Pentathlon

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Arthur Lanigan-O’ Keeffe Athlete Injured
Women’s Individual Natalya Coyle Natalya Coyle

Rowing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Single Sculls Sanita Puspure Sanita Puspure
Women’s Coxless Pair Aileen Crowley
Monika Dukarska
Aileen Crowley
Monika Dukarska
Men’s Double Sculls Philip Doyle
Ronan Byrne
Philip Doyle
Ronan Byrne
Men’s Lightweight Double Sculls Fintan McCarthy
Paul O’Donovan
Fintan McCarthy
Paul O’Donovan
Women’s Lightweight Double Sculls Aoife Casey
Margaret Cremen
Aoife Casey
Margaret Cremen
Women’s Coxless Four Aifric Keogh
Eimear Lambe
Fiona Murtagh
Emily Hegarty
Aifric Keogh
Eimear Lambe
Fiona Murtagh
Emily Hegarty

Rugby Sevens

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Tournament Jack Kelly
Adam Leavy
Harry McNulty
Foster Horan
Ian Fitzpatrick
Billy Dardis
Jordan Conroy
Hugo Lennox
Sean Cribbin
Terry Kennedy
Aaron Sexton
Greg O’Shea

Sailing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Laser Radial Aisling Keller Annalise Murphy
Men’s 49er Robert Dickson
Sean Waddilove
Robert Dickson
Sean Waddilove

Shooting

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Trap Derek Burnett Derek Burnett

Swimming

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 800m Freestyle Daniel Wiffen
Men’s 100m Backstroke Shane Ryan Shane Ryan
Men’s 100m Breaststroke Darragh Greene Darragh Greene
Men’s 200m Breaststroke Darragh Greene Darragh Greene
Men’s 4x200m Freestyle Relay Qualified Via Rankings

Women’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 100m Breaststroke Mona McSharry

Taekwondo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -58kg Jack Woolley Jack Woolley

Triathlon

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Russell White Russell White
Women’s Individual Carolyn Hayes Carolyn Hayes