Belgium

History

Belgium made its first Summer Olympic Games appearance in 1900. The nation missed the next games, but returned in 1908 and has competed ever since. Belgium hosted the 1920 Summer Olympic Games in Antwerp. The nation competes with a decent sized team, but more recently competed with around a 100 in the past three games and in a variety of sports including cycling and equestrian along with team sports such as field hockey and historically water polo.

Belgium has earned medals at every Summer Olympics it has competed in with the exception of the 1932 games. They have won a total of 148 medals in 18 sports, including the defunct sport of tug of war. The most successful sports include cycling (26) and archery (20) while 12 medals were also won in athletics, equestrian and judo. The most successful athlete was archer Hubert van Innis whom won 10 medals at the 1900 and 1920 games. During the 2016 Olympics Belgium won six medals.

Qualified Quotas

Archery

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Jarno de Smedt Jarno de Smedt

Athletics

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 200m Robin Vanderbemden
Men’s 400m Kevin Borlee
Jonathan Sacoor
Men’s 800m Eliott Crestan
Men’s 1500m Ismael Debjani
Men’s 5000m Isaac Kimeli Isaac Kimeli
Robin Hendrix
Men’s 10000m Isaac Kimeli
Bashir Abdi
Men’s 110m Hurdles Michael Obasuyi
Men’s 4x400m Relay Jonathan Sacoor
Robin Vanderbemden
Dylan Borlee
Kevin Borlee
Julien Watrin
Men’s Marathon Bashir Abdi
Koen Naert
Dieter Kersten
Men’s Pole Vault Ben Broeders Ben Broeders
Men’s Decathlon Thomas Van der Plaetsen

Women’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 200m Cynthia Bolingo
Imke Vervaet
Women’s 400m Cynthia Bolingo
Women’s 800m Renee Eykens Declined
Women’s 1500m Elise Vanderelst
Women’s 100m Hurdles Anne Zagre
Women’s 400m Hurdles Paulien Couckuyt
Hanne Claes Hanne Claes
Women’s 4x400m Relay Hanne Claes
Imke Vervaet
Paulien Couckuyt
Camille Laus
Women’s Marathon Mieke Gorissen
Hanne Verbruggen
Nina Laiwaert
Women’s High Jump Nafissatou Thiam Declined
Women’s Pole Vault Fanny Smets
Women’s Long Jump Nafissatou Thiam Declined
Women’s Heptathlon Nafissatou Thiam Nafissatou Thiam
Noor Vidts

Mixed Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Mixed 4x400m Relay Dylan Borlee
Hanne Claes
Camille Laus
Kevin Borlee
Robin Vanderbemden
Imke Vervaet

Badminton

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Singles Lianne Tan Lianne Tan

Basketball

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Tournament Julie Allemand
Marjorie Carpreaux
Antonia Delaere
Kyara Linskens
Billie Massey
Emma Meesseman
Hanne Mestdagh
Kim Mestdagh
Heleen Nauwelaers
Jana Raman
Laure Resimont
Ann Wauters
Julie Allemand
Marjorie Carpreaux
Antonia Delaere
Kyara Linskens
Billie Massey
Emma Meesseman
Hanne Mestdagh
Kim Mestdagh
Heleen Nauwelaers
Jana Raman
Julie Vanloo
Ann Wauters
Men’s 3×3 Rafael Bogaerts
Nick Celis
Thierry Marien
Thibaut Vervoort
Rafael Bogaerts
Nick Celis
Thierry Marien
Thibaut Vervoort

Canoeing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s K1 Slalom Mathieu Doby Gabriel de Coster
Men’s K1 1000m Artuur Peters Artuur Peters
Women’s K1 500m Eligible to Compete Hermien Peters
Eligible to Compete Lize Broekx
Women’s K2 500m Hermien Peters
Lize Broekx
Hermien Peters
Lize Broekx

Cycling

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s BMX Race Qualified Via Rankings Elke Vanhoof
Men’s Cross-Country Qualified Via Rankings Jens Schuermans
Women’s Cross-Country Qualified Via Rankings Githa Michiels
Men’s Road Race Qualified Via Rankings Tiesj Benoot
Remco Evenepoel
Wout van Aert
Greg van Avermaet
Mauri Vansevenant
Women’s Road Race Qualified Via Rankings Valerie Demey
Lotte Kopecky
Julie van de Velde
Men’s Time Trial
(1) (2)
Remco Evenepoel Remco Evenepoel
Qualified Via Rankings Wout van Aert
Women’s Time Trial Qualified Via Rankings Julie van de Velde
Men’s Madison Qualified Via Rankings Kenny de Ketele
Robbe Ghys
Women’s Madison Qualified Via Rankings Jolien D’Hoore
Lotte Kopecky
Men’s Omnium Eligible to Compete Kenny de Ketele
Women’s Omnium Eligible to Compete Lotte Kopecky

Equestrian

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Individual Dressage From Team Quota Laurence Roos
Horse: Fil Rouge
From Team Quota Domien Michiels
Horse: Intermezzo Van Het Meerdaalhof
From Team Quota Larissa Pauluis
Horse: Flambeau
Team Dressage Composite Rankings Laurence Roos
Horse: Fil Rouge
Domien Michiels
Horse: Intermezzo Van Het Meerdaalhof
Larissa Pauluis
Horse: Flambeau
Individual Eventing Karin Donckers
Horse: Fletcha van ‘t Verahof
Lara De Liederke-Meier
Horse: Alpaga d’Arville
Individual Jumping From Team Quota Niels Bruynseels
Horse: Delux van T&L
From Team Quota Jerome Guery
Horse: Quel Homme de Hus
From Team Quota Gregory Wathelet
Horse: Nevados S
Team Jumping Pieter Devos
Horse: Claire Z
Jos Verlooy
Horse: Igor
Jerome Guery
Horse: Quel Homme de Hus
Gregory Wathelet
Horse: MJT Nevados S
Niels Bruynseels
Horse: Delux van T&L
Jerome Guery
Horse: Quel Homme de Hus
Gregory Wathelet
Horse: Nevados S

Field Hockey

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Tournament Loic Van Doren
Arthur Van Doren
John-John Dohmen
Florent van Aubel
Cedric Charlier
Gauthier Boccard
Nicolas De Kerpel
Emmanuel Stockbroekx
Alexander Hendrickx
Thomas Briels
Felix Denayer
Vincent Vanasch
Simon Gougnard
Arthur De Sloover
Antoine Kina
Loick Luypaert
Victor Wegnez
Tom Boon
Gauthier Boccard
Tom Boon
Cedric Charlier
Nicolas de Kerpel
Arthur de Sloover
Felix Denayer
Sebastien Dockier
John-John Dohmen
Simon Gougnard
Alexander Hendrickx
Antoine Kina
Loick Luypaert
Florent van Aubel
Arthur van Doren
Vincent Vanasch
Victor Wegnez
Thomas Briels*
Augustin Meurmans*

* Reserve Athlete

Golf

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Thomas Detry Thomas Detry
Thomas Pieters Thomas Pieters
Women’s Individual Manon De Roey Manon De Roey

Gymnastics

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Artistic Individual Events From Team Quota Maellyse Brassart
From Team Quota Nina Derwael
From Team Quota Lisa Vaelen
From Team Quota Jutta Verkest
Women’s Artistic Team All-Around Maellyse Brassart
Margaux Daveloose
Nina Derwael
Senna Deriks
Jade Vansteenkiste
Maellyse Brassart
Nina Derwael
Lisa Vaelen
Jutta Verkest

Judo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -60kg Jorre Verstraeten Jorre Verstraeten
Men’s -81kg Over 1 Eligible Athlete Matthias Casse
Men’s -100kg Toma Nikiforov Toma Nikiforov
Women’s -52kg Charline Van Snick Charline Van Snick
Women’s -70kg Gabriella Willems Declined By NOC

Rowing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Lightweight Double Sculls Tim Brys
Niels van Zandweghe
Tim Brys
Niels van Zandweghe

Sailing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Laser Wannes van Laer Wannes van Laer
Women’s Laser Radial Emma Passchaert Emma Passchaert
Women’s 49erFX Isaura Maenhaut
Anouk Geurts
Isaura Maenhaut
Anouk Geurts

Shooting

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 10m Air Rifle Jessie Kaps Jessie Kaps

Skateboarding

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Street Axel Cruysberghs Axel Cruysberghs
Women’s Street Lore Bruggeman Lore Bruggeman

Swimming

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 100m Freestyle Pieter Timmers
Men’s 200m Butterfly Louis Croenen Louis Croenen

Women’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 100m Breaststroke Fanny Lecluyse Fanny Lecluyse
Women’s 200m Breaststroke Fanny Lecluyse Fanny Lecluyse

Taekwondo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -68kg Jaouad Achab Jaouad Achab

Tennis

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles David Goffin
Women’s Singles Elise Mertens
Alison Van Uytvanck
Men’s Doubles Sander Gille
Joran Vliegen
Women’s Doubles Elise Mertens
Alison Van Uytvanck

Triathlon

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual From Mixed Relay Jelle Geens
From Mixed Relay Marten Van Riel
Women’s Individual From Mixed Relay Valerie Barthelemy
From Mixed Relay Claire Michel
Mixed Relay Claire Michel
Jelle Geens
Valerie Barthelemy
Marten Van Riel

Weightlifting

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s -49kg Nina Sterckx Nina Sterckx
Women’s +87kg Anna Van Bellinghen Anna Van Bellinghen