South Korea

History

South Korea made its first Summer Olympic appearance in 1948 and has competed ever since with the exception of 1980 where it participated in the United States led boycott. They hosted the 1988 Olympics in Seoul. The nation sends one of the largest delegations to the Olympics with over 200 athletes competing at each Olympics since 1988. South Korea participates in almost all sports held on the Olympic program.

South Korea has won at least one medal in most Summer Olympics it has participated with the exception being in 1960. The nation has won over 250 medals and since 1984 it is typically featured in the top 10 of the medal table. The most successful sports include judo, archery and wrestling. The most successful athletes are sport shooter Jin Jong-oh and archer Kim Soo-Nyung whom both won six medals each. Jin won three gold (2008, 2012 and 2016) and one silver (2004) medals in the men’s 50m pistol and won one gold (2012) and one silver (2008) medals in the men’s 10m air pistol. Kim won one gold (1988), one silver (1992) and one bronze (2000) medals in the women’s individual and three gold (1988, 1992 and 2000) medals in the women’s team. In 2016 South Korea won 21 medals.

Qualified Quotas

Archery

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Kim Woo-jin Kim Woo-jin
Lee Seung-yun Kim Je-deok
Lee Woo-seok Oh Jin-hyek
Women’s Individual Chang Hye-jin An San
Choi Mi-sun Jang Min-hee
Kang Chae-young Kang Chae-young
Men’s Team Kim Woo-jin
Lee Seung-yun
Lee Woo-seok
Kim Woo-jin
Kim Je-deok
Oh Jin-hyek
Women’s Team Chang Hye-jin
Choi Mi-sun
Kang Chae-young
An San
Jang Min-hee
Kang Chae-young
Mixed Team Eligible to Compete

Athletics

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 20km Walk Choe Byung-kwang
Men’s Marathon Oh Joo-han
Shim Jong-sub
Men’s Pole Vault Jin Min-sub

Women’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Marathon An Seul-ki
Choi Kyung-sun

Badminton

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles Heo Kwang-hee Heo Kwang-hee
Women’s Singles An Se-young An Se-young
Kim Ga-eun Kim Ga-eun
Men’s Doubles Choi Sol-gyu
Seo Seung-jae
Choi Sol-gyu
Seo Seung-jae
Women’s Doubles Lee So-hee
Shin Seung-chan
Lee So-hee
Shin Seung-chan
Kim So-yeong
Kong Hee-yong
Kim So-yeong
Kong Hee-yong
Mixed Doubles Seo Seung-jae
Chae Yoo-jung
Seo Seung-jae
Chae Yoo-jung

Baseball/Softball

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Baseball Cha Woo-chan
Cho Sang-woo
Choi Jeong
Go Woo-suk
Ha Jae-hoon
Ham Deok-ju
Hur Kyoung-min
Hwang Jae-gyun
Kang Baek-ho
Kim Kwang-hyun
Kim Jae-hwan
Kim Ha-seong
Kim Sang-su
Kim Hyun-soo
Lee Young-ha
Lee Jung-hoo
Lee Seung-ho
Lee Yong-chan
Min Byung-hun
Moon Kyeong-chan
Park Jong-hun
Park Sei-hyok
Park Kun-woo
Park Byung-ho
Park Min-woo
Won Jong-hyan
Yang Hyeon-jong
Yang Eui-ji
Cha Woo-chan
Cho Sang-woo
Choi Joo-hwan
Choi Won-joon
Go Woo-suk
Han Hyun-hee
Hur Kyoung-min
Hwang Jae-gyun
Kang Baek-ho
Kang Min-ho
Kim hye-seong
Kim Hyun-soo
Kim Minwoo
Ko Young-pyo
Lee Jung-hoo
Oh Jae-il
Oh Ji-hwan
Park Jong-hun
Park Hae-min
Park Kun-woo
Park Min-woo
Park Se-woong
Won Tae-in
Yang Eui-ji

Basketball

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Tournament Go Ah-ra
Kang Lee-seul
Park Hye-jin
Kang A-jeong
Kim Min-jeong
Sim Sung-young
Kim Dan-bi
Bae Hye-yoon
Kim Jung-eun
Park Ji-su
Ku Se-ul
Kim Han-byul
An He-ji
Bae Hye-yoon
Han Eom-ji
Jin An
Kang Lee-seul
Kim Dan-bi
Kim Jung-eun
Park Hye-jin
Park Ji-su
Park Ji-hyun
Shin Ji-hyun
Yoon Ye-bin

Boxing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Featherweight Im Ae-ji Im Ae-ji
Women’s Lightweight Oh Yeon-ji Oh Yeon-ji

Canoeing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s K1 200m Cho Gwang-hee Cho Gwang-hee

Cycling

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Road Race Na Ah-reum Na Ah-reum
Women’s Individual Sprint Eligible to Compete Lee Hye-jin
Women’s Keirin Qualified Via Rankings Lee Hye-jin

Diving

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 3m Springboard
(1) (2)
Woo Ha-ram Woo Ha-ram
Kim Yeong-nam Kim Yeong-nam
Women’s 3m Springboard Kim Su-ji Kim Su-ji
Men’s 10m Platform
(1) (2)
Woo Ha-ram Woo Ha-ram
Kim Yeong-taek Kim Yeong-taek
Women’s 10m Platform Kwon Ha-lim Kwon Ha-lim
Men’s 10m Synchronized Platform Kim Yeong-nam
Woo Ha-ram
Kim Yeong-nam
Woo Ha-ram

Equestrian

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Individual Dressage Hwang Young-shik
Horse: Despino
Kim Dong-seon
Horse: DSK Belstaff

Fencing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Epee From Team Quota Kweon Young-jun
From Team Quota Ma Se-geon
From Team Quota Park Sang-young
Women’s Individual Epee From Team Quota Choi In-jeong
From Team Quota Kang Young Mi
From Team Quota Song Se-ra
Men’s Team Epee Qualified Via Rankings Kweon Young-jun
Ma Se-geon
Park Sang-young
Women’s Team Epee Qualified Via Rankings Choi In-jeong
Kang Young Mi
Song Se-ra
Men’s Individual Foil Lee Kwang-hyun Lee Kwang-hyun
Women’s Individual Foil Jeon Hee Sook Jeon Hee Sook
Men’s Individual Sabre From Team Quota Gu Bon-gil
From Team Quota Kim Jung-hwan
From Team Quota Oh Sang-uk
Women’s Individual Sabre From Team Quota Choi Soo-yeon
From Team Quota Kim Ji-yeon
From Team Quota Yoon Ji-su
Men’s Team Sabre Qualified Via Rankings Gu Bon-gil
Kim Jung-hwan
Oh Sang-uk
Women’s Team Sabre Qualified Via Rankings Choi Soo-yeon
Kim Ji-yeon
Yoon Ji-su

Football

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Tournament Song Bum-keun
Lee You-hyeon
Kang Yun-seong
Lee Sang-min
Jeong Tae-wook
Kim Dong-hyun
Jeong Woo-yeong
Kim Jin-kyu
Cho Kyu-seong
Lee Dong-gyeong
Lee Dong-jun
Kim Jae-woo
Kim Jin-ya
Kim Dae-won
Kim Tae-hyeon
Jung Seung-won
Um Won-sang
Oh Se-hun
Maeng Seong-ung
Won Du-jae
An Chan-gi
Yoon Jong-gyu
Ahn Joon-soo
Ahn Joon-soo
Hwang Ui-jo
Jeong Seung-won
Jeong Tae-wook
Kim Dong-hyun
Kim Jae-woo
Kim Jin-ya
Kwon Chang-hoon
Lee Dong-gyeong
Lee Dong-jun
Lee Kang-in
Lee You-hyeon
Park Ji-su
Seol Young-woo
Song Bum-keun
Song Min-kyu
Um Won-sang
Won Du-jae
An Chan-gi*
Kang Yoon-seong*
Kim Jing-yu*
Lee Sang-min*

* Reserve Athlete

Golf

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Im Sung-jae Im Sung-jae
Kim Si-woo Kim Si-woo
Women’s Individual Ko Jin-young Ko Jin-young
Park Inbee Park Inbee
Kim Sei-young Kim Sei-young
Kim Hyo-joo Kim Hyo-joo

Gymnastics

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Artistic Individual Events
(1) (2)
From Team Quota Kim Han-sol
From Team Quota Lee Jun-ho
From Team Quota Ryu Sung-hyun
From Team Quota Yang Hak-seon
Shin Jea-hwan Shin Jea-hwan
Women’s Artistic Individual Events
(1) (2)
Lee Yun-seo Lee Yun-seo
Yeo Seo-jeong Yeo Seo-jeong
Men’s Artistic Team All-Around Kim Han-sol
Lee Jun-ho
Lee Jung-hyo
Park Min-soo
Yang Hak-seon
Kim Han-sol
Lee Jun-ho
Ryu Sung-hyun
Yang Hak-seon

Handball

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Tournament Gwon Han-na
Jo Ha-rang
Jo Su-yeon
Ju Hui
Jung Ji-in
Kang Eun-hye
Kim On-a
Kim Seon-hwa
Lee Mi-gyeong
Park Sae-young
Ryu Eun-hee
Shin Eun-joo
Sim Hae-in
Song Jie-un
Won Seon-pil
Yu So-jeong
Choi Su-min
Jeong Jin-hui
Jo Ha-rang
Ju Hui
Jung Ji-in
Jung Yu-ra
Kang Eun-hye
Kang Kyung-min
Kim Jin-yi
Kim Yun-ji
Lee Mi-gyeong
Ryu Eun-hee
Sim Hae-in
Won Seon-pil
Gim Bo-eun*

* Reserve Athlete

Judo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -60kg Over 1 Eligible Athlete Kim Won-jin
Men’s -66kg Over 1 Eligible Athlete An Ba-ul
Men’s -73kg An Chang-rim An Chang-rim
Men’s -90kg Gwak Dong-han Gwak Dong-han
Men’s -100kg Cho Gu-ham Cho Gu-ham
Men’s +100kg Over 1 Eligible Athlete Kim Min-jong
Women’s -48kg Kang Yu-jeong Kang Yu-jeong
Women’s -52kg Park Da-sol Park Da-sol
Women’s -57kg Kim Ji-su Kim Ji-su
Women’s -63kg Han Hee-ju Han Hee-ju
Women’s -70kg Kim Seong-yeon Kim Seong-yeon
Women’s -78kg Over 1 Eligible Athlete Yoon Hyun-ji
Women’s +78kg Over 1 Eligible Athlete Han Mi-jin
Mixed Team Eligible to compete

Karate

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Kata Park Hee-jun Park Hee-jun

Modern Pentathlon

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual
(1) (2) (3)
Over 2 Eligible Athletes  Jun Woong-tae
Jung Jin-hwa
Women’s Individual
(1) (2)
Kim Se-hee Kim Se-hee
Kim Sun-woo Kim Sun-woo

Rowing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Single Sculls Jeong Hye-jeong Jeong Hye-jeong

Rugby Sevens

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Tournament Jeong Yeon-sik
Kim Hyun-soo
Park Wan-yong
Lee Seong-bae
Chang Yong-heung
Jang Jeong-min
Andre Coquillard
Jang Seong-min
Han Kun-kyu
Kim Won-yong
Kim Nam-uk
Yoo Hee-bum

Sailing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s RS:X Cho Won-woo Cho Won-woo
Men’s Laser Ha Jee-min Ha Jee-min
Men’s 470 Park Gun-woo
Cho Sung-min
Park Gun-woo
Cho Sung-min

Shooting

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 50m Rifle 3 Positions Kim Jong-hyun Kim Sang-do
Women’s 50m Rifle 3 Positions
(1) (2)
Bae Sang-hee Bae Sang-hee
Kim Je-hee Cho Eun-young
Men’s 10m Air Rifle Nae Tae-yun Nae Tae-yun
Double Starter Kim Sang-do
Women’s 10m Air Rifle Im Ha-na Kwon Eun-ji
Jung Eun-hea Park Hee-moon
Mixed Team 10m Air Rifle Eligible to compete
Eligible to compete
Men’s 25m Rapid Fire Pistol
(1) (2)
Kim Jun-hong Han Dae-yoon
Song Jong-ho Song Jong-ho
Women’s 25m Pistol Kim Jang-mi Kim Min-jung
Quota Transferred Kwak Junghye
Men’s 10m Air Pistol Jin Jong-oh Jin Jong-oh
Lee Dae-myung Kim Mo-se
Women’s 10m Air Pistol
(1) (2)
Kim Bo-mi Kim Bo-mi
Kim Min-jung Choo Ga-eun
Mixed Team 10m Air Pistol
(1) (2)
Eligible to compete
Eligible to compete
Men’s Skeet Kang Hyun-suk Lee Jong-jun
Women’s Skeet Kim Min-ji Quota Transferred

Sport Climbing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Combined Chon Jong-won Chon Jong-won
Women’s Combined Seo Chae-hyun Seo Chae-hyun

Swimming

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 100m Freestyle Hwang Sun-woo
Men’s 200m Freestyle Hwang Sun-woo
Men’s 200m Backstroke Lee Ju-ho
Men’s 200m Breaststroke Cho Sung-jae
Men’s 4x200m Freestyle Relay Qualified Via Rankings

Women’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 200m Individual Medley Kim Seo-yeong
Women’s 4x200m Freestyle Relay Choi Jung-min
Jung Hyun-young
Park Na-ri
Jo Hyun-ju

Table Tennis

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles From Team Quota Jeong Young-sik
From Team Quota Jang Woo-jin
Women’s Singles From Team Quota Jeon Ji-hee
From Team Quota Shin Yu-bin
Men’s Team Jang Woo-jin
Lee Sang-su
Jeoung Young-sik
Lim Jong-hoon
An Jae-hyun
Jeong Young-sik
Jang Woo-jin
Lee Sang-su
Women’s Team Suh Hyo-won
Lee Zion
Choi Hyo-joo
Lee Eun-hye
Shin Yu-bin
Jeon Ji-hee
Shin Yu-bin
Choi Hyo-joo
Mixed Doubles Lee Sang-su
Jeon Ji-hee

Taekwondo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -58kg Jang Jun Jang Jun
Men’s -68kg Lee Dae-hoon Lee Dae-hoon
Men’s +80kg In Kyo-don In Kyo-don
Women’s -49kg Sim Jae-young Sim Jae-young
Women’s -57kg Lee Ah-reum Lee Ah-reum
Women’s +67kg Lee Da-bin Lee Da-bin

Tennis

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles Kwon Soon-woo

Volleyball

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Indoor Volleyball Lee Ju-ah
Yeum Hye-seon
Kim Hee-jin
Kim Hae-ran
Oh Ji-young
Kim Yeon-koung
Kim Su-ji
Park Jeong-ah
Han Song-yi
Yang Hyo-jin
Kang Soh-wi
Lee Jae-yeoung
Pyo Seung-ju
Lee Da-yeong
Lee So-young
Yeum Hye-seon
Kim Hee-jin
An Hye-jin
Park Eun-jin
Oh Ji-young
Kim Yeon-koung
Kim Su-ji
Park Jeong-ah
Yang Hyo-jin
Jeong Ji-yun
Pyo Seung-ju

Weightlifting

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -67kg Han Myeong-mok Han Myeong-mok
Men’s -73kg Won Jeong-sik Injured
Men’s -96kg Yu Dong-ju Yu Dong-ju
Men’s -109kg Jin Yun-seong Jin Yun-seong
Women’s -55kg Ham Eun-ji Ham Eun-ji
Women’s -76kg Kim Su-hyeon Kim Su-hyeon
Women’s -87kg Kang Yeoun-hee Kang Yeoun-hee
Women’s +87kg Lee Seon-mi Lee Seon-mi

Wrestling

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Greco-Roman -67kg Ryu Han-su Ryu Han-su
Men’s Greco-Roman -130kg Kim Min-seok Kim Min-seok