Kazakhstan

History

Kazakhstan made its first Summer Olympic appearance in 1996 after the dissolution of the Soviet Union and has competed ever since. The nation sends a large delegation with around 100 athletes per Olympics whom compete in a large number of sports including; athletics, boxing, judo, weightlifting and wrestling. Kazakhstan has won a medal at every Olympics it has competed in. In total the nation has won 61 medals across 10 sports. The most successful sports are boxing (22), wrestling (16) and weightlifting (8). In 2016 Kazakhstan won 17 medals.

Qualified Quotas

Archery

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Ilfat Abdullin Ilfat Abdullin
Denis Gankin Denis Gankin
Sanzhar Mussayev Sanzhar Mussayev
Men’s Team Ilfat Abdullin
Denis Gankin
Sanzhar Mussayev
Ilfat Abdullin
Denis Gankin
Sanzhar Mussayev

Artistic Swimming

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Duet Alexandra Nemich
Yekaterina Nemich
Alexandra Nemich
Yekaterina Nemich

Athletics

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 400m Mikhail Litvin
Men’s 20km Walk Georgiy Sheiko Georgiy Sheiko

Women’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 100m Olga Safronova
Women’s 200m Olga Safronova
Women’s 20km Walk Ayman Ratova Ayman Ratova
Women’s Marathon Zhanna Mamazhanova
Women’s High Jump Nadezhda Dubovitskaya
Kristina Ovchinnikova
Women’s Triple Jump Olga Rypakova Olga Rypakova
Mariya Ovchinnikova
Irina Ektova

Boxing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Flyweight Saken Bibossiov Saken Bibossiov
Men’s Featherweight Serik Temirzhanov Serik Temirzhanov
Men’s Lightweight Zakir Safiullin Zakir Safiullin
Men’s Welterweight Ablaikhan Zhussupov Ablaikhan Zhussupov
Men’s Middleweight Abilkhan Amankul Abilkhan Amankul
Men’s Light Heavyweight Bekzad Nurdauletov Bekzad Nurdauletov
Men’s Heavyweight Vassiliy Levit Vassiliy Levit
Men’s Super Heavyweight Kamshybek Kunkabayev Kamshybek Kunkabayev
Women’s Middleweight Nadezhda Ryabets Nadezhda Ryabets

Canoeing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s K1 Slalom Yekaterina Smirnova Yekaterina Smirnova
Men’s C1 Slalom Alexandr Kulikov Alexandr Kulikov
Women’s K1 200m Eligible to Compete Natalya Sergeyeva
Women’s K1 500m Natalya Sergeyeva Natalya Sergeyeva
Men’s C1 1000m Eligible to Compete Sergey Yemelyanov
Women’s C1 200m Eligible to Compete Margarita Torlopova
Men’s C2 1000m Timofey Yemelyanov
Sergey Yemelyanov
Timofey Yemelyanov
Sergey Yemelyanov
Women’s C2 500m Svetlana Ussova
Margarita Torlopova
Svetlana Ussova
Margarita Torlopova

Cycling

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Road Race Qualified Via Rankings Dmitriy Gruzdev
Alexey Lutsenko
Vadim Pronskiy
Men’s Time Trial Qualified Via Rankings Alexey Lutsenko
Men’s Individual Sprint Eligible to Compete Sergey Ponomaryov
Men’s Keirin Qualified Via Rankings Sergey Ponomaryov
Men’s Omnium Qualified Via Rankings Artyom Zakharov

Fencing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Epee Ruslan Kurbanov Ruslan Kurbanov

Gymnastics

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Artistic Individual Events Milad Karimi Milad Karimi
Women’s Rhythmic Individual All-Around Alina Adilkhanova Alina Adilkhanova

Judo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -60kg Over 1 Eligible Athlete Yeldos Smetov
Men’s -66kg Over 1 Eligible Athlete Yerlan Serikzhanov
Men’s -73kg Zhansay Smagulov Zhansay Smagulov
Men’s -81kg Didar Khamza Didar Khamza
Men’s -90kg Islam Bozbayev Islam Bozbayev
Women’s -48kg Otgontsetseg Galbadrakh Otgontsetseg Galbadrakh

Karate

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -67kg Darkhan Assadilov Darkhan Assadilov
Men’s -75kg Nurkanat Azhikanov Nurkanat Azhikanov
Men’s +75kg Daniyar Yuldashev Daniyar Yuldashev
Women’s -55kg Moldir Zhangbyrbay Moldir Zhangbyrbay
Women’s +61kg Sofya Berultseva Sofya Berultseva

Modern Pentathlon

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Pavel Ilyashenko Pavel Ilyashenko
Women’s Individual Elena Potapenko Elena Potapenko

Rowing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Single Sculls Vladislav Yakovlev Vladislav Yakovlev

Shooting

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 50m Rifle 3 Positions Yuriy Yurkov Yuriy Yurkov
Men’s 10m Air Rifle Double Starter Yuriy Yurkov
Women’s Trap Sarsenkul Rysbekova Quota Transferred
Women’s Skeet Zoya Kravchenko Zoya Kravchenko
Quota Transferred Assem Orynbay

Sport Climbing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Combined Rishat Khailbullin Rishat Khailbullin

Swimming

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 100m Breaststroke Dmitriy Balandin Dmitriy Balandin
Men’s 200m Breaststroke Dmitriy Balandin Dmitriy Balandin

Table Tennis

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles Kirill Gerassimenko Kirill Gerassimenko
Women’s Singles Anastassiya Lavrova Anastassiya Lavrova

Taekwondo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s +80kg Ruslan Zhaparov Ruslan Zhaparov
Women’s +67kg Cansel Deniz Cansel Deniz

Tennis

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles Alexander Bublik
Mikhail Kukushkin
Women’s Singles Elena Rybakina
Yulia Putintseva
Yaroslava Shvedova
Men’s Doubles Alexander Bublik
Andrey Golubev
Women’s Doubles Elena Rybakina
Yaroslava Shvedova

Water Polo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Tournament Pavel Lipilin
Yevgeniy Medvedev
Ruslan Akhmetov
Roman Pilipenko
Miras Aubakirov
Alexey Shmider
Murat Shakenov
Altay Altayev
Rustam Ukumanov
Mikhail Ruday
Ravil Manafov
Yulian Verdesh
Valeriy Shlemov
Altay Altayev
Miras Aubakirov
Pavel Lipilin
Madikhan Makhmetov
Dusan Markovic
Yevgeniy Medvedev
Mikhail Ruday
Murat Shakenov
Alexey Shmider
Stanislav Shvedov
Rustam Ukumanov
Srdan Vuksanovic
Danil Artyukh*

* Reserve Athlete

Weightlifting

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -61kg Igor Son Igor Son
Momen’s -55kg Zulfiya Chinshanlo Zulfiya Chinshanlo

Wrestling

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Freestyle -57kg Nurislam Sanayev Nurislam Sanayev
Men’s Freestyle -65kg Daulet Niyazbekov Daulet Niyazbekov
Men’s Freestyle -74kg Daniyar Kaisanov Daniyar Kaisanov
Men’s Freestyle -97kg Alisher Yergali Alisher Yergali
Men’s Freestyle -125kg Yusup Batirmurzayev Yusup Batirmurzayev
Men’s Greco-Roman -60kg Mirambek Ainagulov Mirambek Ainagulov
Men’s Greco-Roman -77kg Askhat Dilmukhamedov Demeu Zhadrayev
Men’s Greco-Roman -87kg Nursultan Tursynov Nursultan Tursynov
Women’s Freestyle -50kg Valentina Islamova Valentina Islamova
Women’s Freestyle -53kg Tatyana Amanzhol Tatyana Amanzhol
Women’s Freestyle -76kg Elmira Syzdykova Elmira Syzdykova