Egypt

History

Egypt made its first Summer Olympic appearance in 1912 and has participated in almost all subsequent games. The nation missed the 1932 Olympics and joined the United States led boycott of the 1980 games. They also joined the African boycott of the 1976 Olympics though only after some athletes have already competed. Egypt also competed with Syria as the United Arab Republic in 1960 and alone in 1964 and 1968 and then changed its name back to Egypt. The nation sends a large delegation to compete with over 80 athletes participating at each Olympics since 1996. As one of the powerhouses in Africa, Egypt competes in a variety of sports, including boxing, fencing, shooting, weightlifting and wrestling.

Egypt won its first medal in 1928 and in total has won 30 medals across 7 sports with the most successful sports being weightlifting (12), wrestling (7) and boxing (4). They have won at least one medal since 2004. The most successful Egyptian athletes include wrestler Karam Gaber, weightlifter Ibrahim Shams and diver Farid Simaika whom all won two medals each. Gaber won gold in men’s Greco-Roman -96kg (2004) and silver in men’s Greco-Roman -84kg (2012). Shams won bronze in 1936 in the men’s -60kg event and gold twelve years later in 1948 in the men’s -67.5kg event. Simaika won his medals at the 1928 Olympics with silver in men’s 10m platform and bronze in men’s 3m springboard.

Qualified Quotas

Archery

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Youssof Tolba Youssof Tolba
Women’s Individual Reem Mansour Reem Mansour
Mixed Team Reem Mansour
Youssof Tolba

Artistic Swimming

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Team Nora Azmy
Hanna Hiekal
Laila Mohsen
Farida Radwan
Nehal Saafan
Jayda Sharaf
Dara Tamer
Malak Toson
Maryam Abdalla
Shahd Abdallah
Hanna Hiekal
Laila Mohsen
Nora Nabilazmy
Farida Radwan
Nehal Saafan
Jayda Sharaf
Women’s Duet From Team Quota Hanna Hiekal
Laila Mohsen

Athletics

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Shot Put Mohamed Magdi Hamza
Mostafa Amr Hassan
Men’s Hammer Throw Mostafa El-Gamel
Men’s Javelin Throw Ihab Abdelrahman

Women’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 100m Bassant Hemida
Women’s 200m Bassant Hemida

Badminton

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Singles Doha Hany Doha Hany
Women’s Doubles Doha Hany
Hadia Hosny
Doha Hany
Hadia Hosny
Mixed Doubles Adham Hatem Elgamal
Doha Hany
Adham Hatem Elgamal
Doha Hany

Boxing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Light Heavyweight Abdelrahman Oraby Abdelrahman Oraby
Men’s Super Heavyweight Yousry Hafez Yousry Hafez

Canoeing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s K1 200m Ali Ahmed Momen Mahran
Women’s K1 500m Samaa Ahmed Samaa Ahmed

Cycling

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Omnium Qualified Via Rankings Ebtissam Zayed Ahmed

Diving

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 3m Springboard Mohab Ishak El-Kordy Mohab Ishak El-Kordy
Men’s 10m Platform Youssef Selim Mohab Ishak El-Kordy
Women’s 10m Platform Maha Gouda Maha Gouda

Equestrian

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Individual Jumping From Team Quota Mohamed Taher Zeyada
Horse: Galanthos SHK
From Team Quota Nayel Nassar
Horse: Igor van de Wittemoere
From Team Quota Abdel Said
Horse: Bandit Savoie
Team Jumping Mohamed Taher Zeyada
Horse: Vizalaty
Nayel Nassar
Horse: Lucifer V
Abdel Said
Horse: Venise du Reverdy
Sameh El Dahan
Horse: Suma’s Zorro
Mohamed Taher Zeyada
Horse: Galanthos SHK
Nayel Nassar
Horse: Igor van de Wittemoere
Abdel Said
Horse: Bandit Savoie

Fencing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual Epee Mohamed El-Sayed Mohamed El-Sayed
Men’s Individual Foil From Team Quota Alaaeldin Abouelkassem
From Team Quota Mohamed Hamza
From Team Quota Mohamed Hassan
Women’s Individual Foil From Team Quota Yara Elsharkawy
From Team Quota Noha Hany
From Team Quota Noura Mohamad
Men’s Team Foil Qualified Via Rankings Alaaeldin Abouelkassem
Mohamed Hamza
Mohamed Hassan
Women’s Team Foil Qualified Via Rankings Yara Elsharkawy
Noha Hany
Noura Mohamed
Men’s Individual Sabre From Team Quota Mohamed Amer
From Team Quota Ziad Elsissy
From Team Quota Mohab Samer
Women’s Individual Sabre Nada Hafez Nada Hafez
Men’s Team Sabre Qualified Via Rankings Mohamed Amer
Ziad Elsissy
Mohab Samer

Football

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Tournament Omar Radwan
Amar Hamdy
Mahmoud Saber
Osama Galal
Mohamed Abdel Salam
Mohamed Sadek
Salah Mohsen
Nasser Maher
Nasser Mansi
Ramadan Sobhi
Mostafa Mohamed
Akram Tawfik
Karim El-Eraky
Ahmed Yasser Rayyan
Emam Ashour
Omar Salah
Ahmed Ramadan
Ghanam Mohamed
Abdel Rahman Magdy
Ahmed Abou El Fotouh
Mohamed Sobhy
Mohamed Abdelsalam
Ibrahim Adel
Emam Ashour
Mohamed Elshenawy
Karim Eraky
Karim Fouad
Mahmoud Gad
Osama Galal
Ammar Hamdy
Ahmed Hegazy
Nasser Maher
Taher Mohamed
Salah Mohsen
Ahmed Ramadan
Ahmed Rayan
Ramadan Sobhi
Mohamed Sobhy
Akram Tawfik
Mohmoud El Wench*
Ahmed Fotouh*
Nasser Mansy*
Abdel Rahman*

* Reserve Athelte

Gymnastics

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Artistic Individual Events Omar Mohamed Omar Mohamed
Women’s Artistic Individual Events
(1) (2)
Mandy Mohamed Taman Mandy Mohamed Taman
Zeina Ibrahim Zeina Ibrahim
Women’s Rhythmic Individual All-Around Habiba Marzouk Habiba Marzouk
Women’s Rhythmic Group All-Around Salma Saleh
Malak Selim
Tia Sobhy
Polina Fouda
Login Elsasyed
Salma Saleh
Malak Selim
Tia Sobhy
Polina Fouda
Login Elsasyed
Men’s Trampoline Seif Asser Sherif Seif Asser Sherif
Women’s Trampoline Malak Hamza Malak Hamza

Handball

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Tournament Karim Hindawi
Muhammad Essam Al-Tayyar
Muhammad Ali
Ibrahim Al-Masry
Khaled Walid
Ahmed Adel
Wissam Sami
Muhammad Mamdouh Hashem
Ahmed Hisham
Saif Al-Daraa
Ahmed Khairy
Yahya Khaled
Mohsen Ramadan
Ahmed Al-Ahmar
Akram Yousry
Muhammad Sanad
Yahya Al-Daraa
Ali Zain
Khaled Walid
Omar Bakkar
Ahmed Moamen
Ahmed Elahmar
Seif Elderaa
Yehia Elderaa
Ibrahim Elmasry
Mohamed Eltayar
Omar Elwakil
Karim Hendawy
Hassan Kaddah
Ahmed Mesilhy
Ahmed Mohamed
Ali Mohamed
Yahia Omar
Mohammad Sanad
Mohamed Shebib
Wisam Nawar*

* Reserve Athlete

Judo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -66kg Mohamed Abdekmawgoud Mohamed Abdekmawgoud
Men’s -81kg Mohamed Abdelaal Mohamed Abdelaal
Men’s -100kg Ramadan Darwish Ramadan Darwish

Karate

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -67kg Ali El-Sawy Ali El-Sawy
Women’s -55kg Radwa Sayed Radwa Sayed
Men’s -75kg Abdalla Abdelaziz Abdalla Abdelaziz
Women’s -61kg Giana Farouk Giana Farouk
Women’s +61kg Feryal Abdelaziz Feryal Abdelaziz

Modern Pentathlon

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Individual
(1) (2) (3)
Over 2 Eligible Athletes  Ahmed Elgendy
Ahmed Hamed
Women’s Individual
(1) (2)
Haydy Morsy Haydy Morsy
Amira Kandil Amira Kandil

Rowing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Single Sculls Abdelkhalek El-Banna Abdelkhalek El-Banna

Sailing

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Laser Aly Badawy Aly Badawy
Women’s Laser Radial Khouloud Mansy Khouloud Mansy

Shooting

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 50m Rifle 3 Positions Osama El-Saeid Osama El-Saeid
Women’s 50m Rifle 3 Positions Alzahraa Shaban Alzahraa Shaban
Men’s 10m Air Rifle Youssef Makkar Youssef Makkar
Men’s 10m Air Pistol Samy Abdel Razek Samy Abdel Razek
Women’s 10m Air Pistol Radwa Abdel Latif Radwa Abdel Latif
Meskat Aly Hala El-Gohari
Mixed Team 10m Air Pistol Eligible to Compete
Men’s Trap
(1) (2)
Ahmed Zaher Ahmed Zaher
Abdel Aziz Mehelba Abdel Aziz Mehelba
Women’s Trap Maggy Ashmawy Maggy Ashmawy
Mixed Team Trap Eligible to Compete
Men’s Skeet
(1) (2)
Azmy Mehelba Azmy Mehelba
Mostafa Hamdy Mostafa Hamdy

Swimming

Men’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s 50m Freestyle Ali Khalafalla

Women’s Events

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s 100m Butterfly Farida Osman

Table Tennis

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles From Team Quota Omar Assar
From Team Quota Ahmed Salaeh
Women’s Singles From Team Quota Dina Meshref
From Team Quota Yousra Helmy
Men’s Team Ahmed Saleh
Khalid Assar
Omar Assar
Mahmoud Helmy
Mohamed El-Beialy
Omar Assar
Ahmed Saleh
Khalid Assar
Women’s Team Farah Abdel-Aziz
Dina Meshref
Yousra Helmy
Mariam Alhodaby
Reem El-Eraky
Farah Abdel-Aziz
Dina Meshref
Yousra Helmy
Mixed Doubles Omar Assar
Dina Meshref
Omar Assar
Dina Meshref

Taekwondo

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s -68kg Abdelrahman Wael Abdelrahman Wael
Men’s -80kg Seif Eissa Seif Eissa
Women’s -49kg Nour Abdelsalam Nour Abdelsalam
Women’s -67kg Hedaya Malak Hedaya Malak

Tennis

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Singles Mohamed Safwat
Women’s Singles Mayar Sherif

Triathlon

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Women’s Individual Basmla Elsalamoney Basmla Elsalamoney

Wrestling

Event Qualifying Athletes Selected Athletes
Men’s Freestyle -74kg Amr Reda Amr Reda
Men’s Freestyle -125kg Diaaeldin Kamal Diaaeldin Kamal
Men’s Greco-Roman -60kg Haithem Mahmoud Haithem Mahmoud
Men’s Greco-Roman -67kg Mohamed Ibrahim El-Sayed Mohamed Ibrahim El-Sayed
Men’s Greco-Roman -87kg Mohamed Metwally Mohamed Metwally
Men’s Greco-Roman -130kg Abdellatif Mohamed Abdellatif Mohamed
Women’s Freestyle -68kg Enas Mostafa Enas Mostafa
Women’s Freestyle -76kg Samar Amer Samar Amer